Aleksandra Bożek. Samoświadomość


Rozłam, podział wewnętrzny, drobny błąd – najbardziej widoczne w niemalże idealnym otoczeniu. Niedoskonałość rzeczywistości. Co stanowi o tym, że człowiek jest człowiekiem? Kim on jest? Co go wyróżnia? Czy istnieje jakikolwiek stan czy pojęcie, które może go zdefiniować? Czy gdyby ten stan istniał, to byłby automatyczny, czy stanowiłby pewien proces, sposób stawania się osobą? Jakie cechy, pojęcia, wartości, elementy świadczą o tym, że możemy określić kogoś jako człowieka?

Rzeczywistość składa się z tak wielu elementów, które możemy porównać do cząsteczek. Spróbujmy wyobrazić sobie, że budują one świat i człowieka, stanowią struktury fizyczne i niematerialne. Próbując zrozumieć otaczające nas zjawiska szukamy sposobu na uporządkowanie ich, posegregowanie i znalezienie elementów znaczących, istotnych dla bycia i odczuwania. Poszczególne cząsteczki są w ciągłym ruchu i wpływają na siebie nawzajem. Jakie przyjmują formy? Czy jest ich kilka i jesteśmy w stanie je pojąć, doświadczyć  czy też jest ich nieskończenie wiele?

Samoświadomość, samostanowienie i samoakceptacja mogą być procesami rozwijającymi potencjał ludzki. Zwiększają poziom doświadczania, odczuwania, mnożą ilość możliwości tak często tłumionych, spychanych na margines, zapominanych w codziennym życiu. Brak autorefleksji powoduje spłycenie i zmniejszenie intensywności odczuwanych bodźców, doświadczeń, energii. Świadomość otaczających nas zjawisk i poszczególnych struktur prowadzi do odkrywania i eksplorowania, poszerzania pola doświadczeń.

Wklęsłodruki w cyklu „Samoświadomość” stanowią zbiór matryc, z których każda jest reprezentacją innej cechy/zjawiska. Nakładając się na siebie tworzą one różnorodne konfiguracje, które nigdy się nie powtórzą i nie powielą.

Aleksandra Bożek – urodzona w Krakowie w 1994 roku. Edukację artystyczną rozpoczęła w Państwowej Szkole Sztuk Pięknych imienia Józefa Czapskiego w Krakowie, którą ukończyła broniąc pracę dyplomową w 2013 roku. Obecnie studiuje grafikę w Akademii Sztuk Pięknych imienia Jana Matejki w Krakowie. Zajmuje się grafiką warsztatową, rysunkiem i malarstwem. Interesuje się też fotografią i filmem animowanym. W swoich pracach stara się poruszać problematykę dotyczącą człowieka. Jej sztuka jest wynikiem poszukiwań i obrazuje pewne propozycje odpowiedzi na nie. Eksperymentuję z różnymi formami i technikami. Próbuje również wykorzystywać w swoich pracach przypadek, jako pretekst do szukania nowych form.

Koordynacja wystawy: Magdalena Klimkowicz

Miejsce wystawy: Pałac pod Baranami, Rynek Główny 27, Kraków
Wernisaż: 20.10.2017, godz.19.00
Czas trwania: 20.10.2017 – 4.11.2017

Patroni medialni: Numarte, Kulturatka, Wczasy Mag, Polska Niezwykła, Twoja Małopolska

Link do wydarzenia na FB: http://bit.do/Samoswiadomosc
Więcej informacji:
http://www.neweraart.pl
https://www.facebook.com/
FundacjaNewEraArt
https://www.facebook.com/galerianeweraart
 
Więcej ciekawycjh artykułów znajdziecie również TUTAJ
Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 11 Października 2017

Podziel się