Chłodnica klimatyzacji samochodowej i inne niezbędne komponenty


Chłodnica klimatyzacji należy do podstawowych elementów systemu klimatyzacji. Czym ona jest? I czym charakteryzują się inne elementy, takie jak osuszacz, kompresor czy parownik? Jest to wiedza, która przyda się zarówno kierowcom, jak i producentom pojazdów.

Czym jest chłodnica klimatyzacji?
Chłodnica klimatyzacji zwana jest również skraplaczem lub kondensatorem. Jest to element klimatyzacji, w którym sprężony czynnik gazowy zmienia się w ciekły po wcześniejszym, odwrotnym procesie w parowniku. Skraplacz znajduje się w samochodzie przed chłodnicą cieczy.

Należy podkreślić, że chłodnica klimatyzacji a cieczy to dwie różne rzeczy. Druga z nich odpowiada za obniżenie temperatury pracującego silnika. Wśród problemów, jakie mogą dotknąć kondensator, jest osadzanie się kurzu i zabitych owadów. Inną komplikacją może okazać się powyginanie lamelek np. podczas drobnej kolizji lub nieostrożnego mycia samochodu, przy wykorzystaniu urządzenia ciśnieniowego. Powoduje to pogorszenie się działania mechanizmu. Klimatyzacje są standardem w coraz większej ilości samochodów, dlatego wiedza na temat ich budowy i działania może okazać się przydatna.

Z czego jeszcze składa się klimatyzacja?
Klimatyzacja samochodowa składa się w kilku niezmiennych części. Są to:
- Osuszacz, czyli filtr, będący różnych rozmiarów zbiornikiem. Absorbuje on wilgoć z układu klimatyzacji oraz filtruje drobne cząsteczki i pyłki. Do jego wytworzenia wykorzystuje się najczęściej stal lub aluminium.
-  Kompresor, zwany inaczej sprężarką. Działa dzięki paskowi klinowemu, który znajduje się w silniku samochodu. Umożliwia sprężenie i obieg czynnika chłodzącego. To właśnie dzięki niemu klimatyzacja może chłodzić.
- Parownik klimatyzacji, będący kabinowym wymiennikiem ciepła. Substancja ciekła zamienia się w nim w gaz, który dostaje się do kabiny samochodu. Spełnia odwrotną funkcję niż skraplacz. Tworzy się go z aluminium.

Są to elementy, bez których system klimatyzacji nie jest w stanie działać. Uszkodzenie któregokolwiek z nich może być niebezpieczne dla użytkownika pojazdu.

Jakość przede wszystkim
Chłodnica klimatyzacji to produkt najczęściej produkowany z aluminium. Sprawia to, że jest narażona na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję. Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do wycieku klimatyzacji. Należy wtedy bezwzględnie wymienić kondensator! Dobre jakościowo części zamienne, która wytrzymają wiele przejechanych kilometrów, można znaleźć na tej stronie: http://oeindustry.com/pl/
oferta/komponenty/947-chlodnica-klimatyzacji

Nadają się one nie tylko w przypadku wymiany uszkodzonego oryginalnego elementu. Sprawdzą się także jako produkty stosowane na pierwszy montaż. Dobrze wykonane komponenty są podstawą bezpiecznej jazdy. Dlatego warto zdecydować się na współpracę ze specjalistą w dziedzinie dostaw części dla przemysłu i motoryzacji. Wieloletnie doświadczenie i indywidualne podejście do każdego klienta to kwestie, które przemawiają za wyborem konkretnej firmy.


Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 1 Grudnia 2017

Podziel się