BOLOGOMORA. Wystawa Roberta Szczebiota


Robert Szczebiot urodził się w 1987 roku w Białymstoku. Jest absolwentem LP w Supraślu i ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom obronił w pracowni litografii pod przewodnictwem dra hab. Piotra Panasiewicza. Malarz, grafik, ilustrator. Interesuje się problemami technicznymi i technologicznymi.

Wystawy indywidualne:
2014 "Ryba psuje się od głowy", Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Białystok
Wystawy zbiorowe:
2013-2014 Ogólnopolski Przegląd Litografii Polskiej, BWA Kielce, BWA Rzeszów, BWA Sieradz, Galeria Kobro ASP Łódź
2013 "VARIOGRAFIA", wystawa prac studentów Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Pałac Sztuki, Kraków
2013 "Wystawa Pracowni Malarstwa II", pałac Vauxhall, Krzeszowice
2012 Wystawa finalistów konkursu "Artystyczna podróż Hestii", Ergo Arena, Sopot

"Odkąd byłem małym chłopcem fascynowały mnie miejsca, przedmioty magiczne - czarnoksiężnicy, nokturny, zaczarowane ogrody, labirynty... Nie ma więc nic dziwnego, że wybrałem litografię. To była naturalna konsekwencja moich zainteresowań, nie tylko malarskich i technologicznych, ale także dzięki klimatowi panującemu w pracowni. To co widzę, to z czym kojarzy mi się litografia - to czysta Alchemia!”.
 
- WERNISAŻ / OPENING CEREMONY: 6.03.2015| 19:30/ 7.30 p.m.
- CZAS TRWANIA WYSTAWY / EXIBITION OPEN: 6 - 27.03.2015
- KLUB "PRACOWNIA POD BARANAMI", RYNEK GŁÓWNY 27, KRAKÓW (PODZIEMIA PAŁACU POD BARANAMI)
- WSTĘP WOLNY / FREE ENTRANCE
 
BOLOGOMORA
Kiedyś ze znajomymi wymyśliliśmy to słowo. Była to nazwa pomieszczenia, w którym paliliśmy papierosy. A może napis na drzwiach obok, których staliśmy? Nie pamiętam, nie ważne. Pewne jest, że mieliśmy tam niezłe przemyślenia. O sensie istnienia, kosmosie, biegających po świecie ludzikach, ich wnętrzach i różne inne wzniosłe tematy. Do tego nawiązują moje grafiki. Te litografie to cześć większego cyklu. Sam jeszcze nie wiem jak dużego.
W całym procesie tworzenia, towarzyszyła mi jakaś wzniosłość. Nie wiem, czy "spinałem się tym”, że to, co chcę powiedzieć może nie zostać zrozumiane. A może tym, że środki stylistyczne nie będą "właściwe"? Nie wiem. Precyzyjniej przekazałbym wszystko pisząc wiersz, limeryk, czy może robiąc komiks. Ale nie jestem pisarzem, a te środki, to nie mój język. Próba stworzenia czegoś bardzo wykwintnego w tak krótkim czasie i chęć zaistnienia jako pełnowartościowy artysta, była chyba trochę przedwczesna. Jednak progres był. Refleksja nad efektami wyznaczyła mi dalszy kierunek działań.
To wystawa, w której kryje się tajemnica i niepokój. Te uczucia towarzyszyły mi cały czas. Co zresztą widać. Ja widzę. W pracach chciałem ukazać symbolicznie naturę ludzką. Grafiki z pogranicza marzeń i snu. Z czasem zaczęły odbiegać od pierwotnych założeń, zmieniając style, wątki. Dokładając kolory chyba walczyłem z nostalgią. Sam ciężar tematu mnie w nią wprowadzał, a tego nie lubię. Dlatego walczyłem. Efekty tej walki widać w pracach.

Wystawa zorganizowana jest dzięki wsparciu Fundacji New Era Art, która została utworzona przez Jana Potockiego dnia 24.11.2009. Działając non-profit, upowszechnia i uczy świeżego spojrzenia na sztukę. Na swoim koncie ma organizację wystaw prac m. in. Władysława Hasiora, Wojciecha Weissa, czy wyklejanek Wisławy Szymborskiej. Aktywnie promuje twórczość artystów, udostępniając przestrzeń wystawienniczą w Pałacu pod Baranami – samym sercu Krakowa. Celem szczególnym jest dbanie o artystów młodych, rozpoczynających swoją karierę, których twórczość nie jest znana szerszemu audytorium a, tym samym, pokazanie ich wkładu w rozwój polskiej kultury. Nasze działania charakteryzuje silna interaktywność: współpraca kuratorów i koordynatorów z gośćmi oraz wciąganie uczestników działań do aktywnego współtworzenia poszczególnych części programu. Fundacja była współorganizatorem Sztukobrania – Targów Młodej Sztuki oraz brała czynny udział w wydarzeniach: Conrad Festival i Ogólnopolski Kongres Studentów i Doktorantów Historii Sztuki.

ORGANIZATORZY:
Fundacja New Era Art
Pracownia pod Baranami
Pałac Pod Baranami
 
TWOJA MAŁOPOLSKA objęła patronat medialny nad tym wydarzeniemGaleria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 20 Lutego 2015

Podziel się