Euro Plama 2013.


Nowy Targ. 13 kwietnia 2013 roku.

Wychodząc na wprost oczekiwaniom miłośników sportu, prezentujemy własne interpretacje sztuki. Sztukę nieskarconą korupcją ani chorą ambicją sportowców, czy nawet środkami dopingującymi. Jedyny nasz anabolik to umysł i proces twórczy. Nie wszyscy z nas pałają dostateczną miłością do piłki kopanej, lecz podejmując wyzwanie wnoszą nową jakość w świat kultury i sportu. W skórzanej kuli mącą się narodowe kompleksy z marzeniami, patriotyzm z wartościami moralnymi.
W przypadku podjęcia tematu piłki nożnej, nietrudno popaść w banał i być posądzonym o błahość tematu.

Frenetycy traktują sport bardzo osobliwie, dlatego też pojawią się prace związane z dwutorowym podejściem do niego, krytycznym i pozytywnym. Dzięki zróżnicowanemu językowi artystycznemu, piłka nożna dostaje nowe wartości wizualne. Poruszana problematyka, nawiązuje do zagadnień związanych z historycznym wydarzeniem, a mianowicie organizacją Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Sięgając pamięcią wstecz, zauważymy ścisłe związki sportu ze sztuką, starożytne igrzyska na stałe wpisały się do kanonu twórców. Antyczne eksponowanie sztuki w sporcie jest mocno klasyczne, my zaś doszukujemy się w Euro 2012 symboli, satyry, pewnych percepcji i ludzkich zachowań. Dotykamy problemów ikoniczności, sławy i gwiazdorstwa we współczesnym „kulturosporcie”. Pokazywania ekspresji ciała ludzkiego, poprzez wyrażanie zmagań, współzawodnictwa, wysiłku, aż po uogólnienie ruchu i dynamiki. Udowadniamy, że sztuka wspiera kondycję ludzką, ale też obalamy tą tezę, rywalizacja sportowa, walka, wysiłek, dążenie do zwycięstwa, a czasami klęska i porażka. Przykładem są sadomasochistyczni kibice, ekscytujący się przed kolejną imprezą, z którą wiążą nadzieje na sukces. Demaskując człowieka, jako istotę, która swą zwierzęcą naturą pragnie zdobywać trofea, nie robiąc przy tym realnej krzywdy. W naszej naturze agresja występuje, jako przestrzeń ikoniczności i męskiej intymności, stając się reliefem i odbiciem rzeczywistości nie tylko sportowej, ale i społeczno-politycznej. Chcemy udowodnić, że piłka nożna to nie tylko dyscyplina sportowa, to również szereg mechanizmów, które nią kierują i tworzą.

Na wystawie można będzie zobaczyć takie dziedziny sztuki jak malarstwo, rzeźba, instalacja, ceramika, grafikę, rysunek satyryczny i kukły.

Formacja artystyczna Niezależna Akademia Frenetyków powstała w 2007 roku z inicjatywy trojga artystów nieżyjącej już Anny Kardasz oraz Magdaleny i Dawida Kędzierskich. Zrzesza ona dwudziestu dyplomowanych artystów z kraju i zagranicy organizując niekonwencjonalne wystawy, plenery i happeningi.

W obecnej ekspozycji prezentują się: Sylwia Wójcik, Magdalena Sięka Kędzierska, Janina Myronova, Petra Houskova, Gabriel Szyrszeń, Tomasz Król, Michał Mroczka, Sebastian Warszawa, Roman Juhás, Dawid Kędzierski „Denver”, Damian Nieroda.

EURO PLAMA 2013
Wielki finał – 13 kwietnia 2013
Pub Plama, Nowy Targ, ul. Kościelna 7, godz. 19.30.Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 17 Marca 2013

Podziel się