JESTEM KROPLĄ W MORZU. Sztuka ukraińskiej rewolucji, Kraków, 1 sierpnia - 19 października 2014


21 listopada 2013 rozpoczęły się protesty na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Były one odpowiedzią na niepodpisanie przez Wiktora Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Nieustępliwość ze strony partii rządzącej oraz brutalność milicji, działającej na polecenie władz, doprowadziły do radykalizacji postaw. Protest, który początkowo miał być manifestacją poparcia dla opcji europejskiej, przemienił się w sprzeciw wobec prowadzonej polityki wewnętrznej oraz korupcji. W końcu Majdan zażądał usunięcia prezydenta.
 
Sztuka stale towarzyszyła protestom, była wyrazem oporu wobec rosyjskich wpływów w skorumpowanym państwie i przestrzenią wolności. Artyści tworzyli na Majdanie, wystawiali tam swoje prace, projektowali plakaty i organizowali performansy. Tytuł wystawy nawiązuje do jednego z haseł ukraińskiej rewolucji. Mówi o tym, że choć jedna osoba nie wystarczy, aby zmienić system, efektywna współpraca jednostek gwarantuje realny wpływ na bieg wypadków. Prezentowane na wystawie fotografie i obrazy stanowią krytyczny komentarz do sytuacji społeczno-politycznej na Ukrainie, natomiast prace wideo oraz banery, dokumentujące akcje performatywne, ukazują kontekst, w którym powstawały poszczególne dzieła. Artyści negatywnie odnoszą się do posunięć rządu oraz ubolewają nad sytuacją, w której Ukraińcy podżegani są do bratobójczej walki, odkrywając analogię pomiędzy dzisiejszą rzeczywistością polityczną a wojną domową z lat 1918–1921.
 
Wystawa była wcześniej prezentowana w Künstlerhaus w Wiedniu, w listopadzie ma zostać przewieziona do Nowego Jorku.
 
Artyści: Maksim Belousov, Alexander Chekmenev, Maria Dragina, Ksenia Hnylytska, Boris Kashapov, Pavlo Kerestey, Vladislav Krasnoshek, Sasha Kurmaz, Sergei Lebedinsky, Markiyan Matsehk, Roman Minin, Maria Pavlenko, Oleksiy Radynski, Vlada Ralko, Vinny Reunov, Ivan Semesyuk, Nikita Shalennyi, Mykola Ridnyi, Oleg Tistol, Vasilii Tsagolov
 
Miejsce: Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK (Poziom -1), ul. Lipowa 4
Wernisaż: 31 lipca.2014, godz. 18:00
Czas trwania wystawy: 1 sierpnia – 19 października 2014
Kuratorzy: Konstantin Akinsha, Alisa Lozhkina
Koordynator: Agnieszka ChyrowiczGaleria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


  Pineska @ 2015-05-29 03:39 Odpowiedz odpowiedz

Czy będzie to na skype, czy lekcje z lektorem face to face, czy jeszcze coś innego, to zależy tylko od ciebie, od twojej osobowości i podejścia do nauki. Dzięki rozmowom poprzez skypa, poznajesz język ukraiński kraków od najbardziej praktycznej strony. Ich http://maturzysta.dlastudenta.... skuteczność potwierdzają nie tylko liczne referencje, ale przede wszystkim - Wasze zadowolenie z nauki języka ukraińskiego i osiągnięte dzięki niej cele w biznesie i życiu codziennym.
powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 21 Lipca 2014

Podziel się