MILCZENIE O POTĘDZE FALI NA WODZIE, Kraków, wernisaż 17 stycznia 2014, godz. 19:00


Piątkowe wydarzenie w Pracowni pod Baranami będzie syntezą plastyki, literatury oraz muzyki. Trzech artystów będzie starało zaprezentować trzy odmiany ciszy manifestującej inność,samotność, doświadczenie i prywatną głębię. W ten sposób zostanie otworzona wystawa rysunków Krzysztofa Schodowskiego pt. "Milczenie o potędze fali na wodzie”.

Wystawa to zbiór prac wykonanych rapidografem i tuszem. Inspiracją w tworzeniu była pamięć, jej skomplikowany fenomen oraz wewnętrzna niespójność. Schodowski usiłował scharakteryzować powidoki, które stają się podstawami wspomnień wytwarzających egzystencjalną pustkę. Według autora w ten sposób rodzą się obrazy wyidealizowane przez pamięć, które w rzeczywistości pożerają same siebie. Bohaterów swoich rysunków plastyk przedstawia najczęściej jako ofiary demona Południa: trawi ich rezygnacja oraz acedia. Zawieszeni nad rzeczywistością, uczestniczący w niej wyłącznie na zasadzie wolnej gry, dryfują przesyceni "smutkiem opustoszałych przystani”.

Krzysztof Schodowski (ur. 1983) pochodzi z Olsztynka. Obecnie mieszka w Charleville (Irlandia). Postrzega się jako melancholika i outsidera. W sztuce poszukuje introspekcji - wglądu w dramat przeżycia, w anatomię emocji. Współtwórca grupy artystycznej „Artpub” oraz współautor książki poetyckiej "AltissimumAbiectum”. Oprócz obejrzenia rysunków Schodowskiego w piątek będzie można posłuchać muzyki Joanny Vorbrodt, która łączy poetyckie teksty z eksperymentalnymi dźwiękami i alternatywnym brzmieniem. Dopełnieniem wydarzenia będzie stanowiła poezja autorstwa Karola Samsela. Koncentruje się on na liryzmie jako punktem spotkania poezji i filozofii, miłości i śmierci.

Wystawa przygotowana jest dzięki wsparciu Fundacji New Era Art Jana Potockiego. Organizacja, działając "non-profit” promuje, upowszechnia i uczy świeżego spojrzenia na sztukę, wspierając przy tym twórczość artystów.

Wystawa potrwa do 7 lutego 2014. Wstęp wolny.
Piwnica pod Baranami, Rynek Główny 27
Wernisaż - 17 stycznia 2014, godz. 19:00

Informacje o wystawie również na http://www.facebook.com/PracowniaPodBaranami
i http://www.neweraart.pl
 
Twoja Małopolska objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem.Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 14 Stycznia 2014

Podziel się