MUZYKA W PAŁACU ŻELEŃSKICH 2013 (koncert I).


Grodkowice. 26 maja (niedziela) 2013 roku, godz. 18:00.

Zapraszamy do pałacyku w Grodkowicach, miejscu urodzenia naszego narodowego kompozytora, Władysława Żeleńskiego, odbędzie się pierwszy w tym roku koncert z cyklu „Muzyka w Pałacu Żeleńskich”. Jego organizatorami są Marta i Ireneusz Trybulcowie, a patronat honorowy tradycyjnie sprawuje wójt gminy Kłaj, Zbigniew Strączek.
Nosi tytuł MUZYKA I PAMIĘTNIKI WŁADYSŁAWA ŻELEŃSKIEGO, a wykonawcami są: znana aktorka warszawska GRAŻYNA BARSZCZEWSKA oraz wiolonczelista MARCIN BIELAWSKI i pianista WOJCIECH KOGUT. W programie m.in. nieznane utwory na wiolonczelę i fortepian Żeleńskiego oraz jego ciekawe  pamiętniki, obejmujące okres od czasów młodości do roku 1864.
Koncerty tegoroczne poświęcone są twórczości tego znakomitego polskiego kompozytora, o którym uczy się młodzież szkół muzycznych w całej Polsce, i którego nazwisko, wraz z miejscem urodzenia – Grodkowice, figuruje w polskich oraz światowych leksykonach i encyklopediach.

Władysław Żeleński urodził się tu w 1837 roku, a jego zdolności muzyczne kształtowały się początkowo pod wpływem ojca, Marcjana Żeleńskiego, utalentowanego pianisty amatora. Władysław przeżył niebawem w 9 roku swego życia wielką tragedię związaną z zamordowaniem ojca przez chłopów w czasie „rzezi galicyjskiej”. Chociaż w późniejszym okresie życia przeniósł się z Grodkowic początkowo do Warszawy a potem do Krakowa, to jednak stale przyjeżdżał w te okolice do matki i swoich braci gospodarujących w Grodkowicach oraz pobliskiej Cichawie. Ciekawostką jest, że właśnie w odległej o kilka kilometrów od Grodkowic Cichawie, w czasie jednego z pobytów skomponował pierwszy akt swej opery „Konrad Wallenrod”.
Władysław Żeleński zajmuje ważne miejsce w historii polskiej muzyki: zalicza się go do najwybitniejszych kompozytorów polskich końca XIX w. a w dziedzinie twórczości pieśniarskiej zdobył miano następcy Moniuszki.
   
Dojazd z Krakowa autostradą A4 (15 minut) lub drogą E 40 w kierunku Bochni (ok. 25 km z Krakowa a 12 km z Wieliczki). Dojazd z Bochni drogą E 40 w kierunku Krakowa (10 km).

Organizacja, kierownictwo artystyczne i prowadzenie: MARTA i IRENEUSZ TRYBULCOWIE
Współorganizacja: INSTYTUT HODOWLI I AKLIMATYZACJI ROŚLIN - GRODKOWICE
Patronat honorowy: ZBIGNIEW STRĄCZEK - Wójt Gminy Kłaj  

Informacje dodatkowe:
Grodkowice to miejsce związane z polską kulturą nie tylko poprzez osobę Władysława Żeleńskiego, ale także poprzez postać jego syna, znanego literata, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, który również tu przyjeżdżał. Koncerty i spotkania odbywają się w pałacu Żeleńskich już od ponad 15 lat. Brali w nich udział znani wykonawcy, muzycy i aktorzy, m.in. wokaliści - Elżbieta Towarnicka, Ewa Warta-Śmietana, Kira Boreczko, Witold Wrona, Marta Trybulec, Grzegorz Turnau, gitarzyści - Krzysztof Pełech, Jan Oberbek, zespoły - „Camerata Cracovia”, „Reiner Trio”, „Obligato”, pianista Paweł Kubica, Anna Dymna, Jerzy Trela, Edward Lubaszenko, Andrzej Grabowski, Krzysztof Globisz, Jerzy Zelnik, i wielu innych.
 Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 11 Kwietnia 2013

Podziel się