NOCE I DNIE ZIEMI MIECHOWSKIEJ, Miechów, 8 grudnia 2013, godz. 17:00


Czwarte, ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „Noce i dnie Ziemi Miechowskiej” odbędzie się 8 grudnia o godz. 17.00 w Miechowie we wnętrzach Muzeum Ziemi Miechowskiej (wejście od Pl. Kościuszki). Poświęcone jest jednej z pobliskich wiosek i nosi tytuł DWÓR W ZAROGOWIE I JEGO MIESZKAŃCY.

W programie koncert Agnieszki Chrzanowskiej, artystki związanej z Piwnicą pod Baranami, pokaz archiwalnych fotografii oraz teksty historyczno-literackie dotyczące Zarogowa, które przeczyta aktor Michał Breitenwald. Kierownictwo artystyczne i prowadzenie – Marta i Ireneusz Trybulcowie.

Zarogów to bardzo ciekawa miejscowość. W XIX wieku zamieszkiwali tu Katerlowie, rodzina spokrewniona z matką Stefana Żeromskiego. Stał tam wówczas nieistniejący dziś, modrzewiowy dwór. Od 1889 roku Zarogów należy do Rudzkich. Rudzcy dość silnie byli powiązani z Breitenwaldami, wywodzącymi się z Rzemiędzic, gdzie mieli majątek ziemski. Stąd częste kontakty z dworem zarogowskim miechowskiego malarza Romana Breitenwalda, dla którego Janusz Rudzki, ostatni właściciel Zarogowa był szwagrem.
Również rodzina Agnieszki Chrzanowskiej (jej udział w programie nie jest przypadkowy) wywodzi się z dworu w Zarogowie. Tu mieszkał jej dziadek, tu urodził się ojciec, a jej ciotka była w okresie międzywojennym wielką miłością malarza Breitenwalda. Obecnie właścicielami dworu w Zarogowie są państwo Moździńscy, którzy niemal całkowicie odbudowali z ruin ten budynek, ocalając od zniszczenia to miejsce i piękny park.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, uzyskanych za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Miechowskie Stowarzyszenie Gmin Jaksa”.Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 13 Listopada 2013

Podziel się