NOCE I DNIE ZIEMI MIECHOWSKIEJ. Grzymałów, 13 października 2013, godz. 17:00


Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Noce i dnie Ziemi Miechowskiej", które odbędzie się w „Dworze w Jabłoniowym Sadzie” w Grzymałowie i będzie nosić tytuł KALINA MAŁA - WIEŚ KAZIMIERZA GIRTLERA.

Program wydarzenia zawierać będzie fragmenty cennych, wielotomowych pamiętników Girtlera, opisujące wieś w której mieszkał przez 35 lat, dzierżawiąc majątek ziemski. W czytanych tekstach usłyszymy nie tylko szczegóły związane z dworem w Kalinie Małej, który wybudował Girtler, ale także pojawią się nazwiska XIX-wiecznych włościan z tej wsi:  Kita, Podyma, Włodarczyk, Strój, których potomkowie żyją w tych okolicach do dzisiaj. Czytać będą MARTA i IRENEUSZ TRYBULCOWIE, pomysłodawcy i organizatorzy spotkań.

Zaprezentowany zostanie ponadto nieznany obraz pędzla Kazimierza Girtlera - piękny portret Olimpii Dorau z kolekcji p. Krzysztofa Kwiatkowskiego z Łodzi. Podczas wieczoru posłuchamy muzyki kameralnej w wykonaniu harfistki ELŻBIETY BAKLARZ oraz flecistki URSZULI SZUMAŃSKIEJ.

Kazimierz Girtler to autor zaliczany przez badaczy i historyków do wąskiego grona najwybitniejszych pamiętnikarzy XIX stulecia! Ziemia Miechowska ma wielkie szczęście, że osiadł on tutaj na dłuższy czas i dzięki temu ocalił od zapomnienia naszą lokalną historię, spisując wydarzenia które się tu rozgrywały, oraz „sportretował” swym piórem jej dawnych mieszkańców i okoliczne miejscowości. Pozostawił po sobie 10 opasłych tomów zapisanych drobnym, starannym pismem, przechowywanych w Bibliotece PAU i PAN w Krakowie. Dotychczas opublikowano tylko pierwsze pięć tomów pamiętników. Dotyczą one gł. Krakowa i kilku miejscowości w jego pobliżu. Pozostałe tomy (VI-X) poświęcone właśnie Miechowszczyźnie pozostają w rękopisie. Wydanie tego materiału powinno być naszą wspólną ambicją, ponieważ jest to niezwykle ważne dzieło historyczne dla Ziemi Miechowskiej.Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 16 Września 2013

Podziel się