TO NIE JEST ZWYKŁY KONCERT, TO SPOTKANIE LUDZKICH WIELKICH SERC. Kraków, 6 października 2013, godz. 16:30


- Być może myślisz: „Jest tylu cierpiących, nie sposób pomóc im wszystkim. Niewiele mogę zrobić. A poza tym, to państwo powinno wspierać potrzebujących.” W ten sposób racjonalizujesz swoją bierność i zagłuszasz sumienie – mówi Paweł Bała, prezes Stowarzyszenia Dignitas Dolentium, zajmującego się niesieniem pomocy osobom nieuleczalnie chorym na SLA - stwardnienie zanikowe boczne. Wszyscy, którzy chcą wesprzeć Stowarzyszenie, będą mieli okazję zrobić to 6 października o godz. 16:30, przychodząc do krakowskiego kościoła św. Floriana (ul. Warszawska 18) na charytatywny koncert smyczkowego kwartetu Amber Quartet.

- Może to, że czytasz ten tekst, jest znakiem od Boga, który mówi: „Miłuj bliźniego swego”. Ale nie w jakiejś odległej przyszłości, tylko tu i teraz. Nie zmarnuj tej możliwości! Masz okazję zrobić coś dobrego i przy okazji nakarmić zmysły piękną muzyką. Warto! – dodaje prezes Bała.

Podczas koncertu będzie możliwość przekazania dowolnych datków na rzecz Stowarzyszenia Dignitas Dolentium, Organizacji Pożytku Publicznego, która od 2007 roku działa aktywnie wspierając osoby chore na nieuleczalną chorobę SLA. Pieniądze zebrane podczas koncertu zostaną przekazane najbardziej potrzebującym podopiecznym. Obecnie Dignitas Dolentium zbiera fundusze na łóżka przeciwodleżynowe oraz aparaty wspomagające oddychanie.

- Bóg obdarował nas talentem muzycznym, dlatego jesteśmy zobowiązane dzielić się nim z innymi. Gdy dostałyśmy propozycję wzięcia udziału w tej akcji charytatywnej, nie musiałyśmy się długo zastanawiać. Gdy ktoś potrzebuje pomocy – należy pomagać – mówi Katarzyna Cichoń, która w Amber Quartet gra na wiolonczeli. Oprócz niej zespół tworzą: Elżbieta Pogoda (skrzypce I), Barbara Mglej (skrzypce II), Magdalena Chmielowiec (altówka). Wszystkie członkinie kwartetu są studentkami Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako Amber Quartet występują od 2009 roku. Kwartet z powodzeniem wykonuje dzieła epoki zarówno klasycyzmu, romantyzmu, jak i muzykę XX wieku. Zespół koncertował w najznamienitszych salach Małopolski, występował także na międzynarodowych festiwalach (Niemcy, Włochy), gdzie był nagradzany.

SLA (łac. sclerosis lateralis amyotrophica), czyli stwardnienie boczne zanikowe, to postępująca choroba neurologiczna, w której zniszczeniu ulegają komórki nerwowe odpowiedzialne za pracę mięśni. Chorzy na SLA stopniowo tracą sprawność ruchową. Pierwsze objawy to zazwyczaj potykanie się, upuszczanie przedmiotów, niewyraźna mowa. Na późniejszych etapach dochodzi do całkowitego paraliżu i ostatecznie śmierci poprzez zatrzymanie pracy mięśni oddechowych. Jednocześnie, u większości chorych, zmysły działają prawidłowo, a umysł pozostaje sprawny.

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium (łac. Godność Cierpiących) powstało w Nowym Targu w 2007 roku. - Nie istnieje skuteczny lek na SLA, dlatego jedyne, co możemy zrobić, to nieść chorym doraźną pomoc – mówi Paweł Bała, prezes Stowarzyszenia. - Udzielamy wsparcia finansowego, szczególnie chorym w stanie terminalnym. Stworzyliśmy i rozwijajmy serwis internetowy poświęcony chorobie – wyjaśniamy, czym jest SLA, edukujemy, stwarzamy przestrzeń, w której chorzy mogą nawiązać ze sobą kontakt, dać sobie nawzajem wsparcie. Prowadzimy telefon zaufania, udzielamy porad drogą mailową, wydajemy poradniki poświęcone chorobie, ukazuje się nasz „Kwartalnik dla chorych na SLA/ MND” – dodaje Bała.
Dignitas Dolentium działa dzięki pracy wolontariuszy. Stowarzyszenie utrzymuje się tylko z darowizn przekazywanych w ramach 1% podatku, dobrowolnych wpłat firm i osób prywatnych, składek członkowskich oraz zbiórek prowadzonych podczas imprez charytatywnych, takich, jak koncert zaplanowany na 6 października. Jolanta Stopa, członek zarządu Stowarzyszenia zachęca do przyjścia na imprezę: - To nie jest zwykły koncert, to spotkanie ludzi wielkich serc. To godzina czasu, która pozwoli wydłużyć horyzont nadziei naszym chorym.Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 20 Września 2013

Podziel się