ZAPALNE SZEPTY. Wystawa Angela Perdomo


W skład wystawy wchodzi cykl obrazów zatytułowany “Dom złotników” i ”Sanatorium” oraz prace rysunkowe. W cyklu pierwszym artysta eksploruje czynność, jaką jest tworzenie przedmiotu, koncentrując się na osobie tworzącej zamiast na powstałej rzeczy.

W drugim cyklu malarskim artysta przedstawia swoją fantastyczną interpretację miejsca, jakim jest sanatorium, opracowując je w znaczeniu formalnym, jak i konceptualnym, a także jako poetycką refleksję na temat uzdrawiania ciała.

Na wystawie znajduje się także zbiór rysunków, których nie łączy wspólny temat. Prace te pokazują większą swobodę wysuwając na pierwszy plan walory formalne i czysto plastyczne.

Biogram
Angel Perdomo jest artystą urodzonym na Teneryfie (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania). Jego przygotowanie artystyczne, z własnego wyboru, jest autodydaktyczne. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie kontynuuje swoją pracę i karierę artystyczną.

O twórczości:
Głównym impulsem jego twórczości jest eksplorowanie percepcji i projekcji rzeczywistości.
Szczególnie interesuje go praca z człowiekiem, który protagonizuje jego prace skoncentrowane głównie na cielesności. Poszukuje czystej ekspresji plastycznej, ale jego zamierzeniem jest także kwestionowanie wyglądu fizycznego.
Jego twórczość mówi także o wzajemnym oddziaływaniu, które powstaje między człowiekiem i jego otoczeniem; o tym, w jaki sposób nasza cywilizacja wpływa na przestrzeń społeczną, a przede wszystkim, w jaki sposób jednostki wpływają na przestrzeń własną.
W swoich pracach nie stara się uzyskać konkretnych odpowiedzi. Mimo tego, iż posiada sprecyzowane cele i zainteresowania, poszukuje odpowiedzi sensorycznych. Jego intencją jest zbliżenie się do rzeczywistości w sposób bardziej emocjonalny niż racjonalny.
Chce malować obrazy wolne od jednoznacznych wyjaśnień. Tworzy prace o otwartych znaczeniach, które opierają się na użyciu fantastycznego i poetyckiego języka.
www.angelperdomo.com

Nota kuratorska:
Prace Angela Perdomo dla wielu mogą być zaskakujące, tak jak zaskakujący jest fakt, że w dzisiejszych czasach artysta świadomie wybrał drogę autodydaktyki. Wystarczy jednak wczytać się w wypowiedzi malarza i skonfrontować je z tworzonymi przez niego pracami, aby zrozumieć, że w istocie jest on twórcą niezwykle intencjonalnym, mającym w sobie coś z oświeceniowego naukowca. Malarstwo w jego wydaniu nabiera charakteru reakcji chemicznej, która z jednej strony jest procesem zaplanowanym i domkniętym przez obowiązujące reguły, a z drugiej może przynieść nieoczekiwane efekty. Perdomo niczym alchemik próbuje ukazać zachodzące procesy w ludzkiej egzystencji. "Dom Złotników" w tym kontekście staje się odbitą w lustrze pracownią artysty, a prace rysunkowe studium mechanizmów, którym nieustannie poddawany jest człowiek. Bryłowatość kształtów i precyzja linii porządkują rzeczywistość i ukazują skrupulatność w dążeniu do poznania mechaniki wszechświata.

Otwarcie wystawy odbędzie się 26 kwietnia 2015 o godz. 19:00 w Galerii Pod Baranami (Rynek Główny 27, Kraków, wejście od strony ulicy św. Anny).
Wystawa potrwa do 13 maja 2015.
Wystawa odbędzie się ramach Cracow Gallery Weekend KRAKERS 2015.Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 20 Kwietnia 2015

Podziel się