Zimowe ferie jak z bajki


O FESTIWALU
FESTIWAL TEATRÓW dla DZIECI jest unikatowym wydarzeniem organizowanym od ponad 20 lat przez Nowohuckie Centrum Kultury. Festiwal – odbywający się rokrocznie podczas ferii zimowych – służy nie tylko popularyzacji sztuki teatralnej wśród dzieci i młodzieży, ale także kształceniu kultury teatralnej i wyrabianiu nawyków obcowania z kulturą.

Najbliższa edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 18-29 stycznia 2016 r. Przez 10 dni festiwalowych, na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury, będzie można zobaczyć 10 różnych spektakli adresowanych do młodych widzów Podczas najbliższej edycji Festiwalu zaplanowano także szereg wydarzeń towarzyszących, wzbogacających program festiwalowy i angażujących młodych widzów do jeszcze intensywniejszego poznania specyfiki świata teatru.

Edycja 2016 festiwalu przypomni przygody dobrze znanych i lubianych bohaterów bajkowych: Jasia i Małgosi, Calineczki… przeniesie młodych widzów na paryskie podwórko, do świata smoków, do krainy dzikich zwierząt oraz w inne ciekawe miejsca… opowie o marzeniach Robaczka Kłaczka, o zimowych przygodach Bałwanka i o tym, że dobro zawsze zwycięża w baśni "Jak Matołusz szukał Olbrzyma”…

PROGRAM
18 stycznia 2016 (poniedziałek), g.11.00, Scena NCK
ZIMOWA PRZYGODA- Teatr Lalek Rabcio  Rabka-Zdrój

19 stycznia 2016 (wtorek), g.11.00, Scena NCK
JAŚ I MAŁGOSIA - Teatr im. Adama Mickiewicza-Częstochowa

20 stycznia 2016 (środa), g.11.00, Scena NCK
O PRYSZCZYCERZU I KRÓLEWNIE PIĘKNOTCE - Teatr Lalki i Aktora Kubuś-Kielce

21 stycznia 2016 (czwartek), g.11.00, Scena NCK
KSIĘGA DŻUNGLI - Teatr Lalek Banialuka- Bielsko-Biała

22 stycznia 2016 (piątek), g.11.00, Scena NCK
OPOWIEŚCI Z ULICY BROKATOWEJ - Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana-Będzin    

25 stycznia 2016 (poniedziałek), g.11.00, Scena
CALINECZKA-REAKTYWACJA - Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana-Będzin    

26 stycznia 2016 (wtorek), g.11.00, Scena NCK
A NIECH TO GĘŚ KOPNIE - Teatr Lalki i Aktora Kubuś - Kielce

27 stycznia 2016 (środa), g.11.00, Scena NCK
SMOKI  - Teatr Maska-Rzeszów

28 stycznia 2016 (czwartek), g.11.00, Scena NCK
NIESAMOWITA PRZYGODA ROBACZKA KŁACZKA - Teatr im. Adama Mickiewicza-Częstochowa

29 stycznia 2016 (piątek), g.11.00, Scena NCK
JAK MATOŁUSZ POSZEDŁ SZUKAĆ OLBRZYMA - Teatr Lalek Rabcio  Rabka-Zdrój

bilety: 18 zł/ spektakl

Podczas Festiwalu młodzi widzowie wybierają spektakl, który najbardziej im się podobał i przyznają mu swoją nagrodę.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
BYŁA SOBIE BAJECZKA…
Spektakle teatralne dla dzieci w wieku do 3 lat, popularnie zwane spektaklami dla „najnajów”. Tego typu forma teatralna jest połączeniem edukacji teatralnej z zabawą, zyskując przez to wymiar kreatywnego sposobu spędzania czasu z dziećmi.
18 stycznia (poniedziałek), godz.10.00, sala kameralna, budynek A

BAM-BAM
Teatr "Chrząszcz w trzcinie” - Kraków
Przedstawienie oparte jest na prostych środkach wyrazu: naturalnych kolorach, formach i dźwiękach, co pozwala młodym widzom wyciszyć się, skupić i wniknąć w świat teatru. Poza zmysłem wzroku i słuchu pobudza też dotyk i węch... Zakończeniem jest wspólna zabawa aktorów z dziećmi, a także spotkanie z niezwykłymi instrumentami.
czas trwania: 30 min + 15 min zabawy
bilety: 20 zł (dziecko + 1 rodzic)
25 stycznia (poniedziałek), godz.10.00, sala kameralna, budynek A

SKĄD SIĘ BIORĄ KOLORY?
Teatr Bąbli - Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
Interaktywny spektakl edukacyjny – nauka kolorów połączona z zabawą. Spektakl opowiada o Ogrodniczce, która do swojego ponurego i szarego ogrodu chciałaby wprowadzić barwy. Jej Przyjaciele, Marchewka i Konewka, pomagają dziewczynce zdobyć wymarzone kolory. Razem z dziećmi wypełniają ogród tęczowymi barwami.
czas trwania: 30 min + 15 min zabawy
bilety: 20 zł (dziecko + 1 rodzic)

WYSTAWY
Wystawa ilustracji Elżbiety Wasiuczyńskiej 
Wystawa lalek teatralnych z Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie

WARSZTATY
Interdyscyplinarne warsztaty, których celem jest umożliwienie małym widzom odkrycia fascynującego świata teatru.

ORGANIZATOR
Nowohuckie Centrum Kultury - „instytucja-kombinat” aktywności artystycznych, od przeszło 30 lat animuje życie kulturalne mieszkańców Nowej Huty, a nierzadko i całego Krakowa. W olbrzymiej przestrzeni NCK co dzień dzieje się coś interesującego, w myśl zasady: uczymy, bawimy, wychowujemy, inspirujemy i pozytywnie zaskakujemy… bo nieustająco NakręCamy Kulturę!

Naszą ofertę programową kierujemy do mieszkańców Krakowa reprezentujących każdą grupą wiekową – od przedszkolaków po seniorów! Jednocześnie – realizując swoją misję – stawiamy sobie za cel przygotowanie i angażowanie społeczeństwa do aktywnego odbioru kultury w szerokim tego pojęcia znaczeniu, również poprzez współtworzenie jej wartości.

W ramach Centrum działa m.in. Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta, Zespół Góralski Hamernik, Krakowskie Centrum Choreograficzne, Grupa Wokół Centrum, Teatr Ab Intra, Mały Teatr Ruchu, a także kilkanaście innych zespołów, reprezentujących szeroki wachlarz aktywności tanecznych i artystycznych.

NCK dysponuje jedną z największych w Krakowie scen teatralnych, na której gościmy najlepsze oraz najbardziej znane w Polsce i na świecie spektakle teatralne, muzyczne, taneczne, baletowe oraz kabaretowe, adresowane do widzów każdej grupy wiekowej i prezentują różnorodne formy wyrazu scenicznego.

NCK jest także organizatorem cyklicznych imprez o charakterze festiwalowym, które zagościły na dobre w kalendarzu imprez kulturalnych w Krakowie i niezmiennie cieszą się dużą popularnością wśród publiczności: Festiwal Teatrów dla Dzieci, BaletOFFFestival, Festiwal Tańca Współczesnego SPACER, Navigator Festival, Festiwal Piosenki Dziecięcej KOLOROWE NUTKI, a także Nowohucki Festiwal Sztuki.

Instytucja prowadzi ponadto bogatą działalność wystawienniczą w trzech galeriach, znajdujących się na jej terenie, prezentując pracę wybitnych polskich artystów. Regularnie zmieniające się wystawy pozwalają na obcowanie ze sztuką w jej cudownej wielowymiarowości form i wielobarwności konwencji artystycznych. W chwili obecnej trwają prace nad uruchomieniem stałej wystawy prac Zdzisława Beksińskiego.

Dzięki swoim możliwościom lokalowym – sale taneczne, baletowe i konferencyjne, sala teatralna z widownią dla sześciuset widzów, sala kameralna, pracownie tematyczne itp. Centrum jest również bardzo często gospodarzem zewnętrznych – krajowych i międzynarodowych – imprez: sympozjów, kongresów, targów i wystaw kolekcjonerskich.

W ciągu roku Nowohuckie Centrum Kultury odwiedza ponad pół miliona osób!Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 19 Grudnia 2015

Podziel się