Dzień dedykowany piękniejszej części populacji, czyli wszystkim Paniom...Dzień Kobiet już niedługo.


Jak odnieść się do dnia, który w gruncie rzeczy powinien być obchodzony w każdym dniu roku? Podobnie jak w przypadku niedawno obchodzonego Dnia Zakochanych, czyli Walentynek, na zasadzie symbolu, który realnie przełożony powinien być na codzienność. Warto więc, by każdy z Panów, jeśli oczywiście tego nie czyni, zastanowił się głębiej nad tym, by może jakaś cząstkę gloryfikacji Dnia Kobiet, wcielić również w zwykły dzień, na zasadzie pokazywania płci pięknej, jak są ważną częścią życia. By jednym z najistotniejszych priorytetów stało się okazywanie uczuć, szacunku i wsparcia. Z pewnością druga strona przyjmie to z wielkim docenieniem i sprawi, że droga będzie cały czas dwukierunkowa, na zasadzie dawania, ale również otrzymywania.
Symbolika i przesłanie tego dnia jest jak najbardziej pozytywne, lecz nie powinno stać się celem samym w sobie, datą w której przypominamy sobie, by standardowo zawitać do kwiaciarni lub zrobić rezerwację w restauracji. Nasze drogie Panie, właściwie postrzegające takie gesty, dużo bardziej będą wewnętrznie usatysfakcjonowane z faktu, że stanie się to pozytywnym stałym trendem, nie tylko w dniu ich święta.


Krótka historia Dnia Kobiet.
Przyjęto, że pierwowzorem Dnia Kobiet stały się obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia - święta zamężnych kobiet, które zwane były Matronami. Podczas Matronaliów kobiety udawały się do gaju przy świątyni Junony na Eskwilinie, bogini której składały w ofierze kwiaty i modliły się o szczęście w życiu małżeńskim, zaś w domu wyprawiały poczęstunek dla swoich niewolników. Święto przypadało na pierwszy tydzień marca i związane było z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. W tym czasie również tradycją było, że mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.
Niewolnice także były obdarzane w tym dniu specjalną atencją i przywilejami, mogły odpoczywać i otrzymywać upominki.

Nowożytna historia Dnia Kobiet sięga XIX wieku, kiedy to w 1857 roku, kobiety w fabryce bawełny w Nowym Yorku zorganizowały strajk i domagały się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia za pracę, jakie otrzymywali mężczyźni. Po raz drugi o tej dacie przypominały aktywistki Nowojorskiej Organizacji Socjaldemokratycznej, które 20 lutego 1908 roku zorganizowały mityng w obronie praw kobiet. Uznaje się, że były to pierwsze obchody święta kobiet. Rok później, 28 lutego 1909 roku ustalono Międzynarodowy Dzień Kobiet. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła oficjalnie obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.
Do Europy zwyczaj tych obchodów przywędrował w 1911 roku, najpierw do Austrii i Danii, potem do Niemiec, Holandii i Szwajcarii. Datę 8 marca przyjęto w 1922 roku ma pamiątkę fali marcowych strajków kobiecych w Sankt Petersburgu w 1917 roku.
W Polsce święto kobiet zaczęto obchodzić dopiero po drugiej wojnie światowej, kiedy w Polsce władzę przejęli komuniści i które idealnie pasowało do socjalistycznej propagandy. W tym dniu m.in. w zakładach pracy wręczano kobietom zazwyczaj rajstopy, tulipan lub goździk. Dzień ten kojarzy się Polakom raczej jako nachalna przymus propagandy, niż okazywanie szacunku władz wobec kobiet. W 1993 roku obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet zostały zniesione przez ówczesną Panią premier Hannę Suchocką.


Jednak co by nie sądzić o tym dniu, o jego historii i zwyczajach, jest sympatycznym obchodem, w którym nasze Panie mogą poczuć się wyjątkowo...pamiętajmy tylko o tym, by nie był to niezmiernie rzadki moment, gdyż każdy dzień jest właściwy do tego, żeby pokazać kobietom jakie są wspaniałe.
 
 Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 23 Lutego 2012

Podziel się