IDZIE WRZESIEŃ - JAK ZNALEŹĆ DOBREGO KOREPETYTORA DLA DZIECKA?


Początek szkoły to także dobry moment na rozpoczęcie nowego roku z czystą kartą. By to jednak miało miejsce – uczeń musi wykazać pewne zaangażowanie. Może jednak być o nie trudno, jeśli nadal ma braki z poprzednich poziomów edukacji, nie rozumie danego przedmiotu – a nauczyciel nie jest w stanie mu pomóc.

Wrzesień to dobry miesiąc, by w takiej sytuacji zrobić porządek i poszukać porządnego korepetytora. Opłacone lekcje na pewno zaowocują w przyszłości, i to nie tylko dobrymi stopniami. O tym, jak wybierać dobrego korepetytora opowie nam Miłosz Zazulak z Edun Korepetycje.

Redakcja: Korepetytorem może być prawie każdy…

M. Z.: Powiedzmy. Warto jednak przed wysłaniem dziecka na zajęcia z tym kimś porozmawiać. Pierwsze wrażenie jest dość ważne, choć nie kluczowe. Należy jednak zwrócić uwagę na stopień komunikatywności, ogólną kulturę osobistą. Mieliśmy u nas już uczniów, którzy wcześniej chodzili na korepetycje do wykładowców akademickich, gdzie czuli się jak intruzi. Nie każdy ma podejście do młodzieży i dzieci, a często jest ono ważniejsze niż tytuły i dyplomy. Posłuchajmy swojej intuicji – jeśli podpowiada nam, że lepszym kandydatem wydaje się młody student niż nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem, bardzo prawdopodobne, że tak będzie. Swoją opinię o nauczycielu powinno też wyrazić dziecko.

Redakcja: A na jakie inne aspekty, oprócz komunikatywności, warto zwrócić uwagę?

M.Z.: Bardzo istotna jest znajomość aktualnego programu nauczania. Jeśli ktoś nie ma styczności ze szkołą na co dzień, nie wie, jakie lektury i podręczniki aktualnie obowiązują oraz jakie są zalecenia Kuratorium i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (dotyczy to zwłaszcza przygotowań do matury) to korepetycje mogą nie dać spodziewanego rezultatu. Wiedza niby się nie dezaktualizuje, ale sposób jej serwowania już tak. W naszym centrum zwracamy np. dużą uwagę, by uczyć uczniów właściwie odczytywać polecenia. Często treść zadania sugeruje już klucz odpowiedzi, umiejętne zastosowanie tej informacji gwarantuje więcej punktów na testach. W przypadku egzaminu gimnazjalnego albo dojrzałości – każdy procent jest na wagę złota.

Redakcja: Prawda jest jednak taka, że często o wyborze korepetytora decyduje cena…

M.Z.: Są sposoby, by za korepetycje dobrej jakości wcale nie płacić dużo. U nas taką opcją są na przykład korepetycje grupowe. Często w danej szkole problem z przedmiotem ma przecież kilkoro uczniów, realizujących dokładnie ten sam program. Wystarczy ich zebrać i zapisać się razem na zajęcia. Koszt takich zajęć u nas zaczyna się od 14 złotych za godzinę. Grupy są maksymalnie 6-osobowe, co zapewnia dobry kontakt z nauczycielem. Inną opcją jest umówienie się na stałe spotkania w większej ilości – gdy płacimy jednorazowo za pakiet lekcji, łatwiej wynegocjować zniżkę. Radzę natomiast unikać podejrzanie tanich ofert. Na cenę korepetycji ma wpływ popularność danego przedmiotu, doświadczenie korepetytora oraz wielkość miasta. Jeśli jednak cena spada poniżej 20 złotych za godzinę – należy się mocno zastanowić, co dostaniemy w zamian…

Redakcja: A co, gdy lekcje z korepetytorem odbywają się od jakiegoś czasu, a efektów nie ma?

M.Z.: Wiele zależy od wcześniejszych ustaleń z korepetytorem i tego, jakiej gwarancji udziela. Z osobami, działającymi w szarej strefie, wiele się nie wygra. Inaczej jest natomiast z korepetytorami, którzy prowadzą swoje firmy – w tym przypadku chronią nas prawa konsumenta, podpisuje się najczęściej umowę o świadczeniu usług, jest więc od czego się odwołać. Wybierając dodatkowego nauczyciela dla dziecka – ten aspekt także należy wziąć pod uwagę.

Edun Korepetycje jest także obecny w naszym mieście: http://korepetycjekrakow.info.
pl/.


 
 
 
Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 17 Sierpnia 2016

Podziel się