Rajd zabytkowych samochodów. 3. Rajd Polski Historyczny


Kraków, Łapanów, Białka Tatrzańska, Zakopane, Maków Podhalański. 4-8 września 2014

Rajd Polski jest drugim po słynnym Rajdzie Monte Carlo najstarszym rajdem samochodowym na świecie. Jest to również najbardziej prestiżowa i największa w Polsce i Europie Środkowej impreza w sportach samochodowych. Pierwsza edycja tego niezwykłego rajdu odbyła się w 1921 roku - trasa wiodła z Warszawy do Białowieży. Z każdą kolejną edycją trasa rajdu wydłużała się i w 1925 osiągnęła długość 3798 km. W roku 1926 oraz w latach 1931-1936 z powodu kryzysu gospodarczego rajd nie został zorganizowany, a w 1940 roku start uniemożliwił wybuch II wojny światowej. Rajd Polski ponownie wystartował w 1947 roku z przeszło 2500-kilometrową trasą, wiodącą niemal przez całą Polskę. Rajd Polski. Następna edycja zawodów odbyła się dopiero w 1954 roku. Rajd Polski w 1960 roku po raz pierwszy został rundą Mistrzostw Europy (wówczas był to najważniejszy na świecie cykl mistrzowski). Z roku na rok Rajd Polski stawał się imprezą coraz bardziej popularną, prestiżową, a zarazem trudniejszą i przez prawie 50 lat otrzymywał od światowej federacji FIA najwyższy współczynnik trudności.


Rajd Polski Historyczny (RPH) ma w swoim założeniu nawiązywać do tradycji Rajdu Polski, a formułą do Rallye Monte Carlo Historique. Z czterech najstarszych i najsłynniejszych rajdów na świecie (Monte Carlo, Akropol, Safari i Rajd Polski) tylko impreza w naszym kraju nie ma swojego historycznego bliźniaka, przez co nie utrzymuje kontaktu z wielkimi gwiazdami, które kiedyś w Polsce wygrywały i nie przypomina publiczności oraz mediom najsłynniejszych rajdowych samochodów tamtej epoki. Do rajdu zapraszane są załogi z samochodami z lat 1946-1981, które będą współzawodniczyć w jeździe na regularność na historycznych trasach Rajdu Polskiego. Pierwsza edycja RPH objęła swoim zasięgiem województwo małopolskie i województwo śląskie, a baza rajdu mieściła się w Krakowie.

Tegoroczna 3. edycja Rajdu Polski Historycznego odbędzie się w dniach 4-8 września 2014 roku. Honorowy start odbędzie się tradycyjnie na Rynku Głównym w Krakowie a meta u stóp Wawelu. Rajd przebiegał będzie przez małopolskie miejscowości i ich okolice: Kraków, Łapanów, Białka Tatrzańska, Zakopane, Maków Podhalański.

www.rajdpolskihistoryczny.plGaleria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 28 Czerwca 2014

Podziel się