Stanley Kubrick - życie i twórczość. Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie


Kraków. 4 maj - 14 wrzesień 2014

Wystawa "Stanley Kubrick”, poświęcona jednemu z największych twórców światowego kina, zaprezentowana zostanie w Muzeum Narodowym (al. 3 Maja 1) w Krakowie od maja do września tego roku. Organizatorzy zaznaczają, że będzie to jedyny pokaz ekspozycji w Polsce, którą jak dotąd na całym świecie zobaczyło prawie milion osób.
 
Stanley Kubrick (1928-1999)
to amerykański reżyser, scenarzysta i producent - autor zaledwie 13 filmów, nierzadko uznawanych za arcydzieła sztuki filmowej. Wystarczy wymienić takie tytuły jak: „2001. Odyseja kosmiczna”, „Lśnienie”, „Oczy szeroko zamknięte”, „Spartakus” czy „Mechaniczna pomarańcza”.

- Dlaczego Kubrick w Muzeum Narodowym w Krakowie? Ponieważ jesteśmy muzeum sztuki i nie dzielimy jej na malarstwo, film, teatr czy muzykę. Mamy pionierską rolę w prezentacji wystaw poświęconych sztuce wybitnych twórców filmu, jak np. Frederica Felliniego, Andrzeja Wajdy i Allana Starskiego, Lecha Majewskiego. W Galerii pokazujemy sceny z Teatru Cricot 2, a wkrótce zaprosimy na wystawę o operze - mówi Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. - Stanley Kubrick był zaś autorem filmów uznanych za arcydzieła sztuki filmowej – był wielkim artystą! Taką właśnie twórczość prezentujemy w naszym Muzeum.

Na widzów czekać będzie ponad 1000 eksponatów, m.in. fragmenty scenografii z wybranych filmów, kostiumy, rekwizyty i oryginalne scenariusze, książki stanowiące kanwę scenariuszy, opatrzone  notatkami reżysera, autorskie zdjęcia i fotosy z planów zdjęciowych, dokumenty, listy, plakaty, nagrody, aparaty fotograficzne i kamery oraz wiele innych, które na potrzeby ekspozycji wypożyczyły 22 instytucje i osoby prywatne.

Według organizatorów każda z wystaw prezentowanych w różnych krajach miała własną specyfikę i stanowiła odmienny głos w interpretacji dorobku Stanleya Kubricka. Wyjątkowość polskiej wystawy wynikać będzie z nowatorskiej aranżacji, a mianowicie zwiedzający będzie miał możliwość wyboru własnego sposobu poznania Kubricka. W tym celu przygotowane zostaną cztery ścieżki zwiedzania, które porządkować będą dokonania reżysera.

Wystawa przygotowana przez: Deutsches Filmmuseum we Frankfurcie nad Menem, Christiane Kubrick and the Stanley Kubrick Archive at University of the Arts London we współpracy z Warner Bros. Entertainment Inc., Sony-Columbia Pictures Industries Inc., Metro Goldwyn Mayer Studios Inc., Universal Studios Inc. oraz SK Film Archives LLC.
Organizatorami wystawy w Polsce są Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Domino Film. Autorem scenariusza i kuratorem wystawy jest dr hab. Rafał Syska - historyk filmu, wykładowca w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, a za aranżację odpowiada dr hab. Tomasz Wójcik - wykładowca w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wydarzenie powstaje przy współudziale Konsulatu Generalnego USA w Krakowie oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego.
 
Informacje o wystawie można znaleźć również na profilu: http://facebook.com/StanleyKubrickwKrakowieGaleria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 17 Stycznia 2014

Podziel się