Cmentarz Rakowicki


Jednym z najbardziej znanych i wartościowych pod względem historycznym i artystycznym cmentarzy w Polsce jest niewątpliwie cmentarz Rakowicki. Założony w podkrakowskiej wsi Prądnik Czerwony w 1803 r. rozrósł się z 5,6 ha do 42 ha.

Oprócz zwykłych obywateli Krakowa spoczywają tutaj również wybitne osobistości, a także żołnierze, pochowani na pobliskim cmentarzu wojskowym. Wydzielone specjalnie kwatery zapewniają wieczny spoczynek powstańcom biorącym udział w powstaniu listopadowym, styczniowym, krakowskim, uczestnikom II wojny światowej, w tym także lotnikom.

Wśród ok. 75 tys. grobowców wyróżnić można także kilkadziesiąt należących do zasłużonych, m.in. Piotra Skrzyneckiego – twórcy Piwnicy Pod Baranami, Marka Grechuty, Czesława Rzepińskiego, Jana Matejki.

Najczęściej odwiedzana jest należąca do cm. Rakowickiego część wojskowa, na której spoczywają rodzice Jana Pawła II. Opiekę nad grobowcem sprawują obecnie siostry albertynki. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się pomnik żołnierzy radzieckich. Przy głównym wejściu na cmentarz znajduje się inny pomnik, przedstawiający Ojca Świętego.

Pod pomnikiem Ofiar Komunizmu co roku zapalane są tysiące zniczy.

Spacer przez cmentarz wiąże się nierozłącznie z nostalgią i zadumą. Taka podróż jest niczym przechadzka przez wieki. Architektura grobowców sięga swoją rozciągłością od XXI do początków XIX w. Większość mogił jest zadbana, jednak duża część została już dawno zapomniana, a o ich obecności świadczą jedynie kamienne, zatarte już stele.

Cmentarz przez lata zwiększał swoją powierzchnię. Ufundowany ze składek okolicznych gmin, dziś już praktycznie w całości wciągniętych w granice administracyjne Krakowa, służył za miejsce pochówku ich mieszkańców. W centralnym punkcie nekropolii znajduje się Kaplica Zmartwychwstania Pańskiego. Pierwotnie drewniana konstrukcja pod wpływem krytyki została przebudowana. Prezentuje ona styl neoklasycystyczny, zbudowana została w większości z piaskowca. We wnętrzu  znajdują się bardzo cenne obrazy, a ołtarz zdobi namalowany na płótnie akt Zmartwychwstania Chrystusa.

W 1920 r. w miejscu placu ćwiczeń jednostki saperów powstał cmentarz wojskowy. Pierwsza wojna światowa przyniosła tak wiele ofiar, że nie sposób było pochować wszystkich na głównym cmentarzu. Wejście na część wojskową możliwa jest od ul. Prandoty. Nekropolia podzielona jest na kwatery w których spoczywają ofiary wielu narodowości i frontów.


Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 19 Lutego 2011

Podziel się