Dokument 4436 [LANG1]


Artykuł sponsorowany

Wybierając się do Krakowa, należy zadać sobie pytanie: W jakim celu jedziemy? Co chcielibyśmy zobaczyć?
 
Kraków, dawna siedziba władców i królów Polski przyciąga rzesze turystów swym urokiem, tajemniczością i specyficzną atmosferą. Aby jednak   obejrzeć miasto od A do Z, poznać jego najskrytsze zakamarki, należałoby zostać tu co najmniej dwa tygodnie i...
[LANG1]

...  większość tego czasu poświęcić na zwiedzanie. Zdajemy sobie sprawę, iż mało kto pozwolić sobie może na tak długi urlop, w związku z tym przygotowaliśmy dla Państwa program - Kraków w pigułce.

Zwiedzanie Krakowa polecamy zacząć od Rynku Głównego, największego oraz na pewno  jednego z najciekawszych tego typu placów w Europie, który naprawdę zaskakuje swoim kunsztem i rozmiarem. Znajduje się tu m.in. Kościół Mariacki, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, Ratusz oraz malutki kościółek św. Wojciecha. Na Rynku obchodzone są najważniejsze polskie święta, koncerty, wydarzenia kulturalne czy też huczny sylwester. Będąc na rynku głównym trudno nie zauważyć ikony Krakowa, którą jest Kościół Mariacki. Z tej utrzymanej w stylu gotyckim budowli, co godzinę rozbrzmiewa słynny hejnał mariacki. Kościół powstał w latach 1290-1300 i jest wypełniony bogatymi, barokowymi dziełami sztuki. Znajdziemy tutaj kolejny wkład mistrza Wita Stwosza w rozwój kulturalny Krakowa, najznakomitszym dziełem znajdującym się w Kościele Mariackim jest wspaniały ołtarz, który powstawał przez 12 lat. Swoje msze w latach młodości odprawiał tutaj Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II.  Niejako za Bazyliką Mariacką, dostrzec można znacznie mniejszy kościół pod wezwaniem św. Barbary. Jest to niewielka gotycka ceglana świątynia położona przy Placu Mariackim. Powstanie  zawdzięcza  osobie Mikołaja Wierzynka, który w 1338 roku ufundował w tym miejscu kaplicę która była prawdopodobnie kaplicą cmentarną (na terenie obecnego Placu Mariackiego do końca XVIII wieku znajdował się cmentarz). Budowlę powiększono po koniec XIV w a w 1687 roku kościół został przebudowany. Obok wejścia do kościoła znajduje się ażurowy gotycki Ogrójec powstały u schyłku XV wieku. Okrążając Rynek napotkamy na swojej drodze wieżę ratuszową, pozostałość po budynku ratusza, zburzonego 1820 r. W centralnej części placu stoi podłużny budynek - to sukiennice, których pierwowzorem były drewniane kramy sukienne, otoczone dookoła jatkami i straganami. W akcie lokacyjnym król zobowiązał się do wystawienia sukiennic. Stanowiły one podwójny rząd kramów z uliczką pośrodku, która na noc była zamykana z obydwu stron. Około roku 1300 aleję z kramami zadaszono, co nadało im wygląd hali targowej. W takiej formie przetrwały do połowy XIV wieku. Z biegiem czasu budynek podlegał wielu przemianom, co spowodowane było pożarami, które nawiedzały Kraków. Obecny wygląd sukiennice zawdzięczają Tomaszowi Prylińskiemu. To według Jego projektu, w ramach porządkowania Rynku Glównego pomiędzy 1875 a 1878 rokiem budowla nabrała obecnych kształtów. Obecnie w sukiennicach znajdują się dwa rzędy kramów, w których możemy nabyć pamiątki z Krakowa, biżuterię, rękodzieła czy cepelię. Na piętrze swą siedzibę ma Muzeum Narodowe miasta Krakowa. Idąc dalej napotkamy mały kościółek św. Wojciecha, który powstał na miejscu drewnianej świątyni sprzed tysiąca lat.

W swojej wędrówce nie możemy zapomnieć o Barbakanie, czyli rondlu, okrągłym budynku pełniącym w przeszłości funkcję obronną. Stoi on tuż przed Bramą Floriańską, która była główną bramą Krakowa; wpasowana w pozostałości po murach obronnych otaczających niegdyś miasto. W niedalekiej odległości mieścił się arsenał, obok którego swą siedzibę znalazło jedno z najsłynniejszych polskich muzeów - Muzeum Czartoryskich. W tym najstarszym w Polsce ośrodku muzealnym znajdziemy takie dzieła jak: Dama z Gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta.

Po drugiej stronie starego miasta, od strony rzeki Wisły, wznosi się wapienne wzgórze na którym stoi Wawel. Jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Krakowa. Najstarsze budowle dawnej siedziby królów sięgają XI wieku. Wawel był świadkiem najważniejszych wydarzeń w Polsce przez wiele wieków, wielokrotnie trawiony przez pożary, przetrwał wojny, okupacje wrogów by dzisiaj zachwycać turystów z całego świata. Zwiedzając Wawel możemy zobaczyć m. in. Szczerbiec – miecz koronacyjny królów polski, sarkofagi, w których spoczywają byli władcy kraju, w tym piękny sarkofag Kazimierza Jagiellończyka, wykonany przez Wita Stwosza. Znajduje się tam również Katedra Wawelska z najsłynniejszym z polskim dzwonem, znajdującym się na Wieży Zygmuntowskiej w północnej części budowli.

Po wyczerpującym dniu pełnym wrażeń przespacerować się można Plantami, powstały one na miejscu dawnych murów obronnych. Jest to pas zieleni o długości 4 km, okalający Stare Miasto. Powierzchnia Plant to 21 ha.

Jeżeli długodystansowe spacery nie są Państwa specjalnością, miasto można zwiedzać także na inne sposoby. Cieszącym się największym powodzeniem jest ekologiczna i dostarczająca w jedenastu językach dodatkowych informacji o mieście, wycieczka pojazdem elektrycznym. W czasie czterdziestominutowej wycieczki zobaczycie Państwo wszystkie wyżej wspomniane atrakcje, a także wiele, wiele innych.

Nasza oferta nie obejmuje jedynie Starego Miasta, ale także inne atrakcyjne dzielnice Krakowa. Organizujemy wycieczki indywidualne, jak i grupowe. Możemy przewieźć naraz do osiemdziesięciu osób.

Prosimy o kontakt pod adresem info@twojamalopolska.pl lub telefoniczne (+48 12) 350 24 12
 
[LANG1]


Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


  Jacek @ 2012-09-07 14:52 Odpowiedz odpowiedz

A ja polecam grę miejską, raz że możesz poczuć się jak facet czytając mapę, dziewczyna jest podjarana, że nie siedzisz z nią w domu, albo nie proponujesz jej czegoś oklepanego. Dobra zabawa mała kasa i co najważniejsze robicie coś naprawdę razem, a kobiety to lubią. http://www.facebook.com/pages/Gra-miejska-po-Krakowie-dla-klient%C3%B3w-indywidualnych/415003458558351?ref=hl http://www.facebook.com/pages/Gra-miejska-po-Krakowie-dla-klient%C3%B3w-indywidualnych/415003458558351?ref=hl


  lara @ 2012-05-01 10:10 Odpowiedz odpowiedz

Odwieczne pytanie, co robić w mieście X czy Y. Kraków nie jest wyjątkiem. Jak mamy dylemat dotyczący spędzenia czasu w tak wielkim i pięknym mieście warto skorzystać z pomocy, którą oferują nam redaktorzy portalu http://www.nabutach.pl/ . Dbają oni o aktualizację bazy danych najświeższymi informacjami.
backOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 18 Marca 2011

Podziel się