Klasztor oo. Kamedułów na Bielanach


Wywodząca się z Toskanii Kongregacja Pustelników Kamedułów Góry Koronnej w 1603 roku za sprawą marszałka koronnego Mikołaja z Podhajca Wolskiego osadziła się w klasztorze na Srebrnej Górze. Twarda reguła zakonna, klasztor położony w ustronnym miejscu i wszechobecna przyroda sprzyja klasztornemu życiu poświęconemu Bogu, medytacji i rozmyślaniom.

Konsekrowany w 1642 r. kościół jeszcze przed oddaniem go do użytku poddany był nie lada próbie, którą los zgotował w trakcie budowy pod kierownictwem architekta Walentego von Sabischa. Zawalenie się budowli sprawiło, że kontrolę nad pracami przejął włoski architekt Andrea Spezza. Zbudowany na wzór włoskich kościołów, z należytą pieczołowitością usytuowany został na osi wschód – zachód. Sztukaterie zostały wykonane w pracowni mistrza Jana Baptista Falconiego. W centralnej części prezbiterium znajduje się obraz przedstawiający wniebowzięcie NMP. Namalowany przez kamedułę o. Wenatego z Subiaco obraz Kamedulskiej Pani pochodzi z XVII w.
Podziemia klasztoru kryją w sobie krypty, w których na 100 lat składane są ciała mnichów.

Cały obiekt klasztorny otoczony jest wielokilometrowym murem, zza którego nie sposób dostrzec sadu, olbrzymiego ogrodu i pustelni, w których kontemplują eremici.
Reguła zakonu wymaga zachowania milczenia, oddawania się pracy fizycznej oraz wegetarianizmu.
Klasztor na Bielanach mężczyźni odwiedzać mogą przez cały rok, bramy otwierane są co pół godziny począwszy od godz 9 rano, a kończąc na 16. Kobiety wejść na święty teren mogą jedynie przez dwanaście dni w roku, z zachowaniem należytego szacunku osłaniając całe ciało odzieżą.

Dni otwarte dla niewiast przypadają na Niedzielę Wielkanocną, Poniedziałek Wielkanocny, 3 maja, Zielone Świątki, niedziela po 19 czerwca, drugą i czwartą niedzielę lipca, pierwszą niedzielę sierpnia, 15 sierpnia, 8 września i 25 grudnia. Msze święte odprawiane są wtedy o godzinie 11:30.

Z klasztornego dziedzińca roztacza się wspaniały widok na panoramę południowej części Krakowa. W słoneczne dni, przy dobrej przejrzystości powietrza dostrzec stąd można także Tatry. Około godziny drogi spacerem przez las dojść można na kopiec Piłsudskiego, a po kolejnych piętnastu minutach przywita nas krakowski ogród zoologiczny.

Klasztor na Bielanach jest jednym z dziewięciu na całym świecie, który wciąż działa. W skali globalnej żyje około 80 mnichów, a ponad połowę z nich stanowią Polacy. W kraju znajduje się jeszcze jeden obiekt kamedulski, usytuowany jest w Bieniszewie.

Nazwa Bielany pochodzi od koloru habitów zakonników.


Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 19 Lutego 2011

Podziel się