Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie


Przy alei Jana Pawła II w Krakowie, drodze łączącej Kraków z Nową Hutą, zlokalizowany jest nietypowy, ale jakże ciekawy obiekt muzealny- Muzeum Lotnictwa Polskiego. Umiejscowienie to nie jest przypadkowe, ponieważ od 1912r. na terenie tym mieściło się jedno z najstarszych lotnisk wojskowych na świecie: Lotnisko Wojskowe Rakowice- Czyżyny, którego powstanie wiązało się z rozwojem lotnictwa Austro-Węgier.

Z biegiem czasu lotnisko zyskiwało na znaczeniu i tak od 1917r. zaczęło pełnić funkcję jednego z etapów pierwszej w Europie regularnej linii pocztowej, łączącej Wiedeń z Kijowem i Odessą. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918r., władze zorganizowały na terenie obiektu   pierwszą polską jednostkę bojową tzw. Eskadryllę Lotniczą, później przekształconą w 1 Eskadrę. Kolejne lata przyniosły ze sobą rozwój terenu. Powstały warsztaty remontowo- produkcyjne, niższa szkoła pilotów oraz kolejne eskadry. W oparciu o istniejące zaplecze władze wojskowe w 1921r. zdecydowały się  powołać do życia 2 pułk lotniczy a w połowie lat 20 rozbudowały lotnisko. 18 lipca 1923r. otwarto tu drugą na terytorium Polski- Cywilną Stację Lotniczą Kraków. Tuż przed wojną 1938r.została uruchomiona międzynarodowa linia Warszawa-Kraków-Budapeszt. Rzeczą jasną jest, iż podczas okupacji niemieckiej lotnisko znajdowało się pod jurysdykcją wroga. Po wojnie, ze względu na rozwój urbanistyczny pobliskich terenów, straciło na znaczeniu by w 1963r. zostać zlikwidowanym. Na jego miejscu w 1964r. powstał Ośrodek Ekspozycji Sprzętu Lotniczego przy Aeroklubie Krakowskim. 1967r. przyniósł ze sobą przemianowanie ośrodka na „Muzeum Lotnictwa”, co stało się za przyczyną przejęcia obiektu przez Naczelną Organizację Techniczną. Osobowość prawną uzyskało w 1971r. kiedy to Ministerstwo Komunikacji wzięło muzeum pod swoje „skrzydła” .
18 września 2010r. odbyło się oficjalne otwarcie nowego trzykondygnacyjnego budynku muzeum, mogącego pochwalić się powierzchnią 4000m/2. Obiekt z lotu ptaka przypomina śmigło, którego każde skrzydło pełni inną funkcję. Do ekspozycji obiektów przeznaczone są dwa z nich, zaś trzecie mieści bibliotekę, biura, salę kinową i konferencyjną. Projekt został sfinansowany ze środków samorządu województwa małopolskiego i środków unijnych. Kosztował on prawie 47mln zł. 19 maja 2008r. Miała miejsce oficjalna uroczystość wmurowania i poświęcenia przez metropolitę krakowskiego Stanisława Dziwisza, aktu erekcyjnego, na której obecni byli ludzie z establishmentu naszego kraju.

Muzeum Lotnictwa Polskiego ma w swoim posiadaniu około dwustu statków powietrznych obrazujących historię lotnictwa nie tylko polskiego ale i zagranicznego. W  hangarze zatytułowanym NATO VS UKŁAD WARSZAWSKI zobaczyć można porównanie odnoszące się do rozwoju techniki wojskowej po dwóch stronach żelaznej kurtyny. Większość muzealnych eksponatów to przekazane przez wojsko, wycofane z użytku statki powietrzne, ale znajdują się tam również obiekty pochodzące z wymiany z innymi muzeami na świecie. Na terenie obiektu zobaczyć można również pociski powietrze- powietrze, bomby oraz militaria związane z artylerią przeciwlotniczą. Muzeum posiada bibliotekę bogatą w 30 tyś. pozycji. Wydaje także własne publikacje i organizuje imprezy o charakterze edukacyjnym. Jedną z nich jest coroczny czerwcowy Małopolski  Piknik Lotniczy, odbywający się na terenie dawnego lotniska, który to w 2011r. odbędzie się 25 i 26 czerwca.

Gorąco zachęcamy do uczestniczenia w tym wydarzeniu. Jest naprawdę ODLOTOWE.


Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 10 Marca 2011

Podziel się