Ogród zoologiczny


ZOO krakowskie zostało założone w 1929 r. Jego historia sięga jednak znacznie dalej, bo aż do średniowiecza, kiedy to na Wawelu postał zwierzyniec, zawierający różne egzotyczne gatunki zwierząt, takie jak: wielbłądy, lwy, pantery czy małpy. Po przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy zwierzyniec przeżył kryzys.

W różnych częściach miasta powstawały małe zwierzyńce, i dopiero w 1929 r. decyzją działaczy Krakowskiego Towarzystwa Przyrodniczego im. M. Kopernika w Lesie Wolskim zbudowane zostało ZOO.

Las Wolski to naturalny park leśny o powierzchni 419 ha, jest to swoista enklawa zieleni na terenie miasta. Wśród leśnych koron dopatrzeć się można szczytów dwóch kopców – Piłsudskiego i Kościuszki, a nieco dalej klasztoru oo. Kamedułów.  W lesie napotkać można wiele dzikich gatunków zwierząt, m.in. lisy, jeże, sarny, a nawet dziki. Mnogość szlaków i alejek sprawia, że miejsce to jest niezwykle chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata, zarówno tych chcących z wolna przemierzać wapienne kaniony, jak i aktywnych biegaczy lub rowerzystów.

Największą atrakcją lasu jest ogród zoologiczny. Usytuowany około dziesięciu minut piechotą od Kopca Piłsudskiego umożliwia obserwowanie około 200 różnych gatunków zwierząt. Wśród nich znajduje się kilka różnych wielkich kotów, wiele ptaków, od sępów po sowy, zwierzęta nocne, a także polarne. Przy odrobinie szczęścia podczas spaceru alejkami ogrodu, minąć można majestatycznie kroczącego pawia, który od wielu lat zamiast w klatce – żyje na wolności.

Ogród zoologiczny otwarty jest przez cały rok, siedem dni w tygodniu w godzinach 9:00 – 16:00. Kasy biletowe działają do godziny 15:00. Dojazd na miejsce nie powinien sprawiać problemu, asfaltowa droga prowadzi na parking pod samym ZOO, kursuje także autobus.


Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


  Vena Cava @ 2011-02-22 23:34 Odpowiedz odpowiedz

Piękny paw!

  Yosef @ 2011-08-02 16:15 Odpowiedz odpowiedz

Śmieszna surykatka
powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 19 Lutego 2011

Podziel się