Trasą kopców krakowskich - cz.3. KOPIEC WANDY.


Kopiec Wandy jest najbardziej tajemniczym z kopców, które znajdują się w Krakowie. Powodem tej tajemniczości jest fakt, że w przeciwieństwie do Kopca Krakusa (Kraka) nie były na nim przeprowadzana żadne badania i wykopaliska archeologiczne. Wielce prawdopodobnym jest, aczkolwiek wchodzącym jednak w obszar hipotezy, że kopiec ten został wzniesiony w VII-VII wieku n.e., a można to stwierdzić na podstawie tego, że jest wytworem tej samej kultury, która zbudowała kopiec Kraka na którym prowadzono szczegółowe badania. Trzymając się tej hipotezy znany jest sposób powstania takich obiektów, czyli rdzeniem kopca był pal osadzony w kamiennym kopczyku, wokół którego promieniście układano warstwy wikliny wzdłuż całej wysokości budowli. Taka konstrukcja była niezwykle stabilna, doskonale wiązała całość, nie dopuszczała do jej erozji i dzięki zastosowaniu takiej techniki Kopiec Wandy znajduje się w o wiele lepszym stanie od tych zbudowanych kilkaset lat później, czyli Kopca Kościuszki i Kopca Piłsudskiego.

 
Kopiec Wandy znajduje się w dzielnicy Nowa Huta w Krakowie, położony jest 238 m n.p.m w pobliżu wysokiej skarpy wiślanej i drugiej skarpy nad Dłubnią, jego wysokość wynosi 14,6 m, średnica podstawy to 45-50 m, a średnica ściętego szczytu ma 9,5 m.

Jedną z najbardziej znanych legend dotyczących tego obiektu jest ta mówiąca o Księżniczce Wandzie, córce legendarnego władcy Kraka. Jak podaje tradycja, nieopodal w nurtach wiślanych wyłowiono ciało Wandy, która sprzeciwiając się zamążpójściu za niemieckiego księcia Rytgiera rzuciła się do rzeki. Legenda ta często opisywana jest przez historyków i poetów.
Wśród wielu teorii (obronnych, obrzędowych) na temat genezy powstania kopca najbardziej prawdopodobną jest ta, że został wzniesiony jako punkt nawigacyjny, a może o tym świadczyć fakt, że dla patrzącego z Kopca Kraka słońce wschodzi dokładnie nad Kopcem Wandy w wigilię celtyckiego święta słońca 1.V. Zatem astronomiczny aspekt kalendarza Celtów wydaje się najbardziej wiarygodny.
Argumentem, który też poddaje w wątpliwość kopca jako mogiły Wandy, jest najwcześniejsza teoria legendy o księżniczce spisana przez Wincentego Kadłubka, która mówi, ze to nie Wanda się zabija, ale niemiecki rycerz przebija się własnym mieczem.

Jednak legendy i hipotezy są tylko barwnym dodatkiem, dodającym temu miejscu niezwykłości i aury tajemniczości. Faktem jest, że Kopiec Wandy przez wieki wspaniale wpisał się w krajobraz Krakowa. Warto wybrać się szlakiem kopców krakowskich, którego integralną częścią jest ta budowla.Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 24 Stycznia 2012

Podziel się