Kopalnia soli w Wieliczce

fot. www.kopalnia.pl
fot. www.kopalnia.pl
Miejsce: Wieliczka, ul. Daniłowicza 10
Kategoria: Muzeum

Jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków w Polsce. Każdego roku, kopalnię odwiedza ponad milion turystów z całego świata. Jest to również jedyna kopalnia na świecie, która jest czynna bez przerwy od średniowiecza do dnia dzisiejszego. Chodniki prowadzące przez 9 kondygnacji mają łączną długość około 300 km i sięgają 327 metrów głębokości. W 1978 roku kopalnia soli w Wieliczce została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.


Od początku swojej działalności, kopalnia miała ogromne znaczenie ekonomiczno-gospodarcze dla całego kraju. Sól była towarem pierwszej potrzeby dla ludzi, którzy za jej pomocą dokonywali konserwacji mięsa, ryb, masła, produkcji prochu strzelniczego czy też garbowania skór. Służyła, jako środek płatniczy zastępując pieniądz metalowy, oblicza się, że za panowania króla Kazimierza Wielkiego, dzięki kopalni do skarbu państwa wpłynęła 1/3 całego budżetu. Pod koniec XIII wieku powstały „żupy krakowskie”, było to przedsiębiorstwo, które zrzeszało kopalnie soli w Wieliczce oraz Bochni wraz z tamtejszymi warzelniami. Żupy przetrwały prawie 500 lat, aż do pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku. Okres świetności żup trwał od XVI do połowy XVII wieku, przy wydobywaniu soli pracowało około 2 000 osób. Od drugiej połowy XVII wieku trwające wojny i towarzyszące im zarazy przyczyniły się do zaniedbania prac zabezpieczających, co doprowadziło kopalnię do ruiny. Dopiero w następnym stuleciu specjaliści którzy przybyli z Saksonii wraz z J.G. Borlachem przeprowadzili prace renowacyjne i usprawnili pod względem organizacyjnym oraz technicznym działalność kopalni. Wielkie zmiany w działaniu kopalni nastąpiły
w czasach, kiedy na ziemiach Polski panowali Austriacy. Została zatrudniona fachowa kadra, wprowadzono maszyny parowe oraz elektryczne, przyczyniło się to do olbrzymiego wzrostu produkcji, wytyczono również pierwszą trasę turystyczną. W 1913 roku w Wieliczce uruchomiono nowoczesną warzelnię soli, zaowocowało to nowymi miejscami pracy oraz zwiększyło perspektywy dotyczące wydobycia. Zakończenie wydobycia soli z kopalni „Wieliczka” nastąpiło w 1964 roku, natomiast w 1996 zaprzestano całkowicie eksploatacji złoża.

Obecnie kopalnia jest używana w celach: muzealnych, turystycznych oraz leczniczych (wizyta w „Wieliczce” szczególnie polecana jest ludziom chorującym na: astmę, alergie, oraz mającymi problem z układem oddechowym). Pod ziemią znajdują się m.in. jeziora solankowe, unikalne kaplice z rzeźbami i płaskorzeźbami wykonanymi z soli, piękna kaplica Św. Kingi, która stanowi jedną z największych atrakcji kopalni w Wieliczce. Pod ziemią dodatkowo odbywają się: śluby, bankiety, konferencje, bale sylwestrowe, koncerty i imprezy sportowe.
Kopalnię Soli w Wieliczce zwiedzać można  codziennie w godzinach:

    * od 7.30 do 19.30* (1 kwietnia - 31 października)
    * od 8.00 do 17.00* (2 listopada - 31 marca)

z wyjątkiem: 1 stycznia, 1 dnia Świąt Wielkanocnych (w Wielką Sobotę czynne od 7.30 do 14.00), 1 listopada oraz 24, 25 grudnia (31 grudnia czynne od 8.00 do 14.00).

* - godzina zamykania kas i zejścia ostatnich turystów do kopalni.

 Tradycyjna niedzielna msza św. w kaplicy św. Kingi odprawiana jest o godz. 8:00 rano.
http://www.kopalnia.pl
 
 


Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


  Sie ma @ 2011-12-09 16:58 Odpowiedz odpowiedz

super to jest

  Kuba @ 2012-02-28 17:19 Odpowiedz odpowiedz

zależy dla kogo?
powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 1 Lutego 2011

Podziel się