Zamek w Ogrodzieńcu - najpiękniejsze z Orlich Gniazd


W Podzamczu koło Ogrodzieńca zlokalizowane są jedne z najbardziej okazałych ruin warowni obronnych znajdujących się na Szlaku Orlich Gniazd. Szlak ten wytoczono na obszarze o unikatowych walorach kulturowych i przyrodniczych, mianowicie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek został wybudowany na najwyższym wzniesieniu wyżyny - na Górze Janowskiego, zwanej również Górą Zamkową (515,5 m n.p.m.).
http://www.zamek-ogrodzieniec.pl/

Wzgórze podobnie jak i obszar, w obrębie którego się znajduje, zbudowana jest ze skał wapiennych i stosunkowo odpornych na wietrzenie dolomitów. Dzięki korzystnemu położeniu twierdza przez wieki była nie do zdobycia. Błędnie wielu turystów sądzi iż, Zamek Ogrodzieniec leży w miejscowości Ogrodzieniec. W rzeczywistości znajduje się on we wsi Podzamcze około 2 km na wschód od Ogrodzieńca, a „Ogrodzieniec” to jedynie jego nazwa.

Pierwsze umocnienia stanęły w tym miejscu za panowania Bolesława Krzywoustego i przetrwały do najazdu tatarskiego w roku 1241 roku. Wówczas to uległy zniszczeniu funkcjonujące umocnienia, a gród został spustoszony i spalony. Nie trzeba było jednak długo czekać, gdyż w XIV-XV wieku na ich miejscu została wzniesiona przez ród rycerski Włodków Sulimczyków gotycka warownia (od roku 1470 była ich siedzibą rodową). Zamek zbudowano z kamienia, dzięki czemu został mistrzowsko wkomponowany w istniejące skałki. Od trzech stron otaczały go wysokie skały, a od czwartej zamykał wysoki mur. Wjazd do zamku również był dobrze strzeżony i biegł wąską szczeliną pomiędzy skałkami. W późniejszym okresie warownia przechodziła z rąk do rąk, aż trafiła w XVI wieku we władanie rodu Bonerów. Za ich panowania zamek został przebudowany i przekształcony w przepiękną renesansową twierdzę (w latach 1532 – 1547), która według wielu w ówczesnym czasie dorównywała splendorem zamkowi królewskiemu na Wawelu. Kolejnymi właścicielami była rodzina Ligęzów, a później Firlejów, którzy władali zamkiem blisko 100 lat nadal go przebudowując i nadając wnętrzom barokowy charakter.

Dalsze dzieje zamku nie były pomyślne. Warownia została zdobyta w 1655 roku podczas potopu szwedzkiego. Armia szwedzka stacjonując w zamku przez 2 lata dokonała strasznych spustoszeń rujnując zamek. Trudnego zadania odremontowania zamku podjął się kolejny właściciel zamku - Stanisław Warszycki,. Dzięki niemu zamek odzyskał swoją dawną świetność. Okres spokoju w dziejach zamku był jednak krótki. Już w 1702 roku po raz drugi wojska szwedzkie zaatakowały zamek, przez co spora część zamku spłonęła. Od tego momentu możemy obserwować upadek potężnej twierdzy. Kamień z warowni posłużył chłopom jako budulec, co również odcisnęło piętno na obecnym wyglądzie zamku.
Po II wojnie światowej postanowiono, iż zamek zostanie trwałą ruiną. Obecny kształt zamku zawdzięczamy pracą archeologiczno-rekonstrukcyjnym w latach 1959-1973. Nie daje on jednak właściwego wyobrażenia o twierdzy z czasów jej świetności oraz o znaczeniu rodów nią władających
Z zamkiem wiąże się kilka legend m.in. o Czarnym Psie, który biega po murach i wokół zamku ciągnąć za sobą gruby łańcuch. Owa zjawa utożsamiana jest z duszą kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego.
Ponadto zamek upodobały sobie zespoły muzyczne jako miejsce swoich koncertów oraz filmowcy (nakręcono tutaj Zemstę Aleksandra Fredry w reżyserii Andrzeja Wajdy).


Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 1 Lutego 2011

Podziel się