Dziedziczenie mieszkania z meblami - szybkie sprzątanie z profesjonalną firmą


Dziedzicząc mieszkanie musimy pamiętać o wielu sprawach. Jedną z nich jest uporządkowanie lokalu po zmarłym krewnym. To zadanie warto zlecić firmie specjalizującej się w sprzątaniu mieszkań, której pracownicy zrobią to szybko i dokładnie.

Śmierć bliskiej osoby to nie tylko wielkie emocje, ale też mnóstwo problemów natury formalno-prawnej. Szczególnie wiele z nich związanych jest z dziedziczeniem majątku, a zwłaszcza mieszkania. Warto więc dowiedzieć się, co zrobić, kiedy odziedziczymy mieszkanie po zmarłym krewnym. Tym bardziej, że długa zwłoka może okazać się przyczyną niepotrzebnych wydatków.

Po nabyciu spadku musimy bowiem opłacić stosowny podatek. Z tej darowizny zwolnieni są najbliżsi krewni zmarłego - jego dzieci, rodzice lub rodzeństwo. Warunkiem skorzystania z tego przywileju jest jednak zgłoszenie spadku w urzędzie skarbowym najpóźniej sześć miesięcy po nabyciu spadku, czyli sporządzeniu aktu notarialnego lub uprawomocnienia się wyroku sądu. O czym jeszcze należy pamiętać dziedzicząc mieszkanie?

Dziedziczenie mieszkania - formalności
Po odziedziczeniu mieszkania pierwsze kroki powinniśmy skierować do wydziału ksiąg wieczystych. Odnajdując tę przynależną do odziedziczonej nieruchomości, możemy dowiedzieć się, czy jest ona zadłużona i upewnić się, czy nasz krewny rzeczywiście był jej właścicielem. Właśnie teraz jest też najlepszy moment ku temu, by ustalić, czy jesteśmy jedynymi spadkobiercami. Jeśli nie - razem z pozostałymi należy ustalić pełnomocnika.

Nie zapominajmy też, że nasze prawa do odziedziczonego lokalu będą różniły się w zależności od jego formy prawnej. Pełnię praw do dysponowania nieruchomością otrzymujemy tylko jeśli jest to mieszkanie własnościowe. W przypadku lokalu lokatorskiego, dziedziczymy zaś jedynie wkład mieszkaniowy oraz prawo jego najmu.

Wywóz starych mebli i wyposażenia
W takich sytuacjach niezbędne okazuje się także sprzątanie mieszkania po odziedziczeniu. A to zadanie może okazać się naprawdę trudne i czasochłonne. Wymaga bowiem starannego przejrzenia rzeczy należących do zmarłego i posegregowania ich na te, które można jeszcze użyć oraz te, które powinny trafić do śmietnika. Po tym musimy także zadbać o wywóz starych mebli i wyposażenia oraz ich legalną utylizację. To z kolei może przysporzyć poważnych problemów osobom niedysponującym własnym, odpowiednio dużym samochodem.

Dlatego zarówno sprzątanie mieszkania, jak i wywóz mebli warto zlecić firmie specjalizującej się w sprzątaniu po lokatorach. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy czas i siły, ale też zyskamy pewność, że lokal zostanie starannie uporządkowany. A profesjonalne sprzątanie mieszkań ma duże znaczenie, jeśli odziedziczoną nieruchomość zamierzamy wynająć lub sprzedać. Wówczas jej stan wizualny w dużym stopniu będzie wpływać na decyzję potencjalnego klienta.
Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 28 Listopada 2017

Podziel się