Magdalena Chmielek. Dokąd uciec?


Impuls. Niezgoda na zastaną rzeczywistość popycha nas dalej. Zmusza do poszukiwania wolności, poznawania świata, bycia z innymi. Niepokój i wewnętrzna potrzeba skłaniają nas do zmiany. Ucieczki. Małe i duże. Zewnętrzne i wewnętrzne. Podróże rzeczywiste i podróże mentalne, wyobrażone.
 
Ekscytacja odsuwa nas od codzienności. Zapuszczanie się w nieznane i eksperymentowanie z tym co umykające, niepewne. To od czego uciekamy budzi nas z odrętwienia, pozwala poczuć, że żyjemy. Po mozolnym wysiłku pojawia się azyl, w którym znajdujemy szczęście i spokój. Miejsca, które dają nam energię, pozwalają poczuć się sobą. Przyciągają i odpychają. Budzą potrzebę zakotwiczenia swojej osobowości. Z biegiem czasu nabierają coraz większej intymności i znaczenia. Zwrócenie na nie uwagi nawet przez moment jest uznaniem ich realnej wartości. Chłonięcie otoczenia, delektowanie się nim. Czucie i doświadczanie pozwala na zachwyt.
 
Życie, pulsowanie, energia. Bogactwo, gęstość, światło, kolory, szaleństwo, utopia, mnogość form i kształtów, przesyt, sentyment, marzenia, czysta fantazja. Piękna ucieczka, utopia, azyl, zachwyt nad światem roślin, napięcie, chaos, odpoczynek, relaks, spokój, harmonia, halucynacje, magia, melancholia, nostalgia i jeszcze większa tęsknota. Lawirowanie między brakiem a poczuciem więzi. Tęsknota za czymś, co nigdy się nie zdarzyło, a mogłoby się zdarzyć. Za życiem innym, niż to które prowadzimy. Tęsknota kierowana do wnętrza.

Sobowtóry rzeczywistości. Odbicia miejsc zdobytych i utraconych. Wytworzone wtórnie według wyobrażonego modelu. Czy możemy doświadczać rzeczywistości nierealnej dobitniej niż świata realnego? Czy wytworzone i skonstruowane wizje mogą stać się bliższe człowiekowi, niż miejsca i przestrzenie doświadczane fizycznie? Jak silna musi być tęsknota i pragnienie znalezienia/wytworzenia swojego miejsca, by podjąć działanie, rozpocząć poszukiwania?

Prace Magdy Chmielek powstały z potrzeby poszukiwania miejsca, w którym człowiek mógłby poczuć się komfortowo, odpowiednio. Miejsce to odnalezione dla artystki podczas rzeczywistych podróży okazało się transformować w wyobraźni i zaczęło żyć swoim życiem. Przestrzeń realna stała się impulsem do powstania grafik i instalacji, które stanowią jej odbicie, a jednocześnie tworzą zupełnie nową rzeczywistość, w której umieszczony zostaje odbiorca.

 
Magdalena Chmielek - urodzona w 1992 roku. Ukończyła Grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom magisterski uzyskała w Pracowni Drzeworytu prof. Bogdana Migi. Zajmuje się grafiką warsztatową (linoryt, wklęsłodruk), rysunkiem, fotografią, malarstwem i kolażem. Projektuje również plakaty, logotypy i identyfikacje wizualną.

Warto wiedzieć:
Wernisaż: 17.11.2017, godz. 19.00

Czas trwania wystawy: 17.11. – 4.12.2017
Miejsce: Galeria New Era Art, Rynek Główny 27, Kraków (wejście od ul. św Anny)
 
Twoja Małopolska jest patronem medialnym tego wydarzenia
 
Więcej ciekawych artykułów znajdziecie również TUTAJGaleria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 7 Listopada 2017

Podziel się