Paulina Krajewska. Światło, w którym tkwi tajemnica


Wszystko zaczyna się od ciszy. Od zminimalizowania bodźców dochodzących z otoczenia, zdystansowania się od pragnień i oczekiwań. Od samotności. By usłyszeć, potrzebna jest cisza. By kogoś usłyszeć, potrzebna jest cisza. Spokojna i długo oczekiwana potrzeba spotkania, poszukiwania odpowiedzi, pogłębiania. Kontemplacja. Ogromne skupienie, pogrążenie w myślach, przyglądanie się. Stan doznawania, akceptacja. Przyjmowanie rzeczy takich, jakimi są. Pomysł pojawia się niespodziewanie. Rozświetla tajemnicę skrywaną tak głęboko, śpiącą we wnętrzu, gotową by zaistnieć.

Według prawosławnej tradycji wykonywania ikon, pięknym nie jest sam wizerunek, ale prawda, która w niego wstępuje. Jej istota staje się zauważalna pod wpływem znajdującego się w niej światła. Dzięki specjalnej technice pisania ikony od ciemnych barw, poprzez stopniowe rozświetlanie jaśniejszymi tonami, metafora światła została przeniesiona poprzez zastosowaną technologię na materialny obiekt. Prace Pauliny Krajewskiej z tradycyjnymi przedstawieniami łączy przede wszystkim proces duchowy umożliwiający ich powstanie oraz właśnie obecne w nich światło. Inaczej, niż w tradycyjnych ikonach intryguje odbiorcę i wydobywa z przedstawienia to, co najistotniejsze, często za pomocą niewielkiej plamki podkreślającej znaczący symbolicznie detal. Obrazy, aby odebrać je w pełni wymagają skupienia i wejścia z nimi w interakcję, głębokiego wpatrywania się i doświadczania. W ciszy i spokoju, zapraszają do kontemplacji i odczuwania nas samych, naszych bliskich i otaczającego nas świata. Do poszukiwania światła i odkrywania tkwiącej w nim tajemnicy.

Światło, w którym tkwi tajemnica
Miejsce: Galeria New Era Art, Pałac Pod Baranami, Rynek Główny 27
Wernisaż:  08.12.2017 godz. 19.00
Czas trwania: 08.12- 30.12

Paulina Krajewska
Urodzona i wykształcona w Krakowie. Uczęszczała do Liceum Sztuk Plastycznych, następnie ukończyła  Akademię Sztuk Pięknych - Wydział Grafiki. Od samego początku swej drogi artystycznej zajmowała się malarstwem, wykonywała również ilustracje książkowe, m. in. „ Opowieści Dengbeżów. Baśnie i bajki kurdyjskie”. Za ilustracje do tej pozycji otrzymała wyróżnienie w konkursie „Książka Roku”.  Twórca ikon z zamiłowania. Jak sama wyznaje: „Fascynacja ikoną, duchowością wschodu, towarzyszyła mi od czasów licealnych. Świadomość, że istnieje obraz, który jest czymś więcej niż obrazem, przedmiotem, ale obrazem – wizerunkiem świętym stała się dla mnie szczególnie bliska. Z czasem to zainteresowanie ikoną przerodziło się w pragnienie, by samej spróbować tworzyć takie wizerunki, w oparciu o Pismo Święte, używając tradycyjnych materiałów, lipowej deski, farb robionych własnoręcznie, modlitewnej ciszy…”. Prezentowana wystawa jest jej trzecią indywidualną wystawą ikon. Wcześniej ikony można było obejrzeć w tym roku w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, gdzie po raz pierwszy zdecydowała się je pokazać publiczności i spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem i wielkim zainteresowaniem, a także w Galerii Hortar w Tarnowie. Drugą dziedziną sztuki którą uprawia jest malarstwo pejzażowe„…malowane w kolorach ciszy widoki nieba, przedstawienia drzew, lasu i ptaków. Syntetyczne, oszczędne w środkach wyrazu,  w szarej, pastelowej kolorystyce…”. Pokazywane na wystawach  indywidualnych w 2010 i 2012 r. w Galerii „Solvay” i Galerii „Format” w Krakowie. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.

Koordynacja wystawy: Magdalena Klimkowicz

Patroni medialni: Radiofonia, TVP 3 Kraków, Numarte, Kulturatka, Wczasy Mag, Polska Niezwykła, Twoja Małopolska, ArtMakers, Ujot FM, Kulturowo24

Link do wydarzenia na FB:http://bit.do/Paulina_
KrajewskaGaleria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 1 Grudnia 2017

Podziel się