Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności


Obecnie, coraz więcej zakładów przemysłowych stosuje sprężone powietrza jako napęd zróżnicowanych operacji technologicznych. W związku z tym, warto znać podstawowe zagadnienia związane ze specyfiką tych urządzeń.

Współcześni producenci posiadają w swojej ofercie duży wybór modeli różniących się od siebie na wielu płaszczyznach. Innowacyjne technologie stosowane w sprężarkach poprawiają ich parametry wydajnościowe, sprawność, wpływ na środowisko czy bezpieczeństwo.

Sprężarki powietrza są stosunkowo złożonymi urządzeniami, które posiadają wiele funkcji wpływających na jakość ich działania. Wszystkie te aspekty powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wyboru konkretnych urządzeń. Po pierwsze, należy kierować się podstawowymi parametrami technicznymi, np. wydajnością, ciśnieniem roboczym oraz mocą, z jaką pracować może urządzenie.

Następnie, warto zwrócić uwagę na jedną z funkcjonalności, która jest znaczącym atutem sprężarek, - czyli na zmienną wydajność.

Dlaczego regulacja wydajności jest tak ważna?

Z punktu widzenia wszystkich rodzajów przedsiębiorstw, również przemysłowych, priorytetem konkurencyjności na rynku jest nieustanne ograniczanie kosztów, co w bezpośredni sposób przekłada się na kondycję przedsiębiorstwa. Płynna regulacja wydajności sprężarek przekłada się na chwilowe zużycie energii elektrycznej, a to jest jednoznaczne z minimalizowaniem kosztów eksploatacyjnych urządzeń.

W zdecydowanej większości przypadków zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest zmienne w czasie, co oznacza, że w pierwszych godzinach zmiany może być ono o 20% wyższe, niż w kolejnych z powodu wytwarzania innego rodzaju (partii) wyrobu gotowego. Ciągła praca sprężarki ze stałą prędkością obrotową, mimo zmniejszającego się aktualnego zapotrzebowania, jest marnotrawstwem energii elektrycznej, a więc również pieniędzy.

Jak wiele można zaoszczędzić?

Przykład. Załóżmy, że posiadamy sprężarkę o mocy maksymalnej 10 kW. Jeśli w ciągu 2 ostatnich godzin zmiany zmniejszymy wydajność pracy o 50%, to również zużycie energii zmniejszy się w sposób proporcjonalny. Sprężarka będzie pracowała z mocą 5 kW, zamiast 10 kW. Dzięki temu zaoszczędzimy 10 kWh w ciągu jednej zmiany, co w ciągu roku daje nam oszczędność na poziomie 2000 zł w przypadku dwuzmianowego trybu pracy.

Skala oszczędności jest oczywiście uzależniona od indywidualnego zapotrzebowania poszczególnych zakładów przemysłowych.

Modele sprężarek śrubowych o płynnej regulacji wydajności

Płynna regulacja wydajności sprężarek jest nie zawodna szczególnie w przypadkach, kiedy zapotrzebowanie na sprężone powietrze waha się w znacznych granicach. Na rynku dostępne są zarówno urządzenia kompaktowe i ciche, które mogą pracować nawet w okolicach miejsca pracy człowieka, jak i urządzenia o dużej wydajności. Pierwsze reprezentują urządzenia typu Flex, drugie typu Variable.

FLEX

Sprężarki śrubowe o płynnej regulacji wydajności typu Flex posiadają zmienne obroty elementów odpowiedzialnych za sprężanie powietrza wraz z napędem bezpośrednim 1:1, które pozwalają na płynną regulację wydajności, co jest innowacyjnym osiągnięciem technologicznym. Poszczególne modele cechują się mocą w przedziale 3-30 kW.

Do najważniejszych cech sprężarek FLEX należą:
- wydajna, a jednocześnie cicha i kompaktowa – komfort użytkowania;
- wspólny wał silnika i głównego rotora bloku śrubowe – tzw. „wałek królewski”;
- zasilanie poprzez falownik i napęd bezpośredni;
- opcjonalnie system odzysku ciepła (płytowe wymienniki ciepła);
- chłodzenie powietrzem;
- elastyczna regulacja ciśnienia roboczego w przedziale 5-13 bar;
- energooszczędność na poziomie nawet 35%;
- wysoki parametr sprawności urządzenia – stosunek energii otrzymanej oraz dostarczonej.

VARIABLE

Sprężarki śrubowe
typu Variable różnią się w stosunku do serii FLEX przede wszystkim znacznie wyższą klasą mocy, zawierającą się w przedziale 16 – 260 kW. Dzięki niej sprężarki te sprostają również najbardziej wymagającym zakładom przemysłowym.

Co należy wiedzieć o sprężarkach śrubowych o płynnej regulacji wydajności typu Variable? Urządzenia w bogatą funkcjonalność, w ramach której posiadają:
- możliwość chłodzenia wodą w niektórych modelach;
- możliwość zastosowania wielostopniowej separacji;
- optymalną sprawność na poziomie 96%;
- napęd przenoszony w sposób bezpośredni, co pozwala uniknąć strat energii;
- technologie zapewniające stałe monitorowanie, jak również analizę stanu technicznego urządzenia i wszystkich parametrów;
- cechę resztkowej pozostałości oleju w sprężonym powietrzu bliskiej 0 – maks. 0,003 mg/m3;
- dostępną wersję „O” z osuszaczem chłodniczym oraz systemem filtracji (jeden filtr dokładny i 2 filtry z węglem aktywnym – gwarancja wytwarzania powietrza bezolejowego).
Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 20 Kwietnia 2017

Podziel się