STUDIA ZA GRANICĄ? DLACZEGO NIE!


Pierwszego maja 2004 roku, wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej oraz strefy Schengen, sporo się zmieniło. Jedną z ważniejszych zmian było zniknięcie granic między państwami Unii, co wpłynęło korzystnie na liczne branże biznesu, możliwości podróży oraz studiowania za granicą. Coraz więcej młodych ludzi, odnajdując się w zjednoczonej Europie, postanowiło próbować swoich sił na uniwersytetach oraz politechnikach całego kontynentu. Coraz śmielej młodzież zaczęła też podbijać Skandynawię oraz Stany Zjednoczone.

Od czego zacząć studiowanie za granicą?
Wyjazd na studia za granicą nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać, jednak należy się do niego dobrze przygotować. Najpierw wypadałoby zacząć od znajomości języka. Nawet jeśli uczelnia docelowa nie wymaga żadnych certyfikatów lub jeśli pośrednicy typu ELAB są w stanie pomóc w spełnieniu wymagań uczelni pod względem językowym, znajomość języka kraju docelowego (lub chociaż angielskiego) będzie niezwykle pożyteczna pod względem nawiązywania nowych relacji na studiach za granicą. Bez jakiegokolwiek języka ciężko będzie także zorientować się na ulicy, kupić cokolwiek w sklepie czy załatwić podstawowe formalności związane na przykład z wynajmem mieszkania. Znajomość języka obcego innego niż polski to absolutna podstawa. Obecnie najpopularniejszym językiem jest angielski, jednak jeśli udajesz się na studia do krajów wschodnich, warto postawić na znajomość rosyjskiego, a w przypadku krajów skandynawskich można albo nauczyć się jednego z języków tych krajów, albo spróbować przetrwać ze znajomością niemieckiego.

Dokumenty potrzebne na studia za granicą
Oprócz języka, ważne są też dokumenty poświadczające chociażby zdanie matury czy znajomość języka kraju docelowego. Wiele uczelni wymaga od kandydatów na studia zdania oficjalnych certyfikatów językowych, jednak zdawanie matury z wybranego języka ułatwia sprawę. Pozostałe dokumenty zależą już od konkretnych wymagań uczelni, na przykład wiele brytyjskich uniwersytetów wymaga załączenia do kandydatury opinii wybranego nauczyciela szkolnego lub akademickiego na temat kandydata. Ma to dać uczelni nie tylko ogólny ogląd danej osoby, ale i pomóc w podjęciu decyzji o tym, czy dana osoba może zostać przyjęta na jej wymarzony kierunek.

Dlaczego studia za granicą?
Studia za granicą łączą się z wieloma formalnościami, stresem oraz koniecznością zmiany otoczenia, jednak w zamian dają również wiele korzyści. DOszlifowanie języka, nawiązanie nowych kontaktów, poznanie obcej kultury — to nie tylko konkretne korzyści, ale i rzeczy, które wpływają na rozwój pewnych cech, jak na przykład elastyczność, otwartość, tolerancja. Wszystko to zostanie docenione przez przyszłych pracodawców, zarówno w Polsce, jak i za granicą. A jeśli już raz wybierzesz studia poza Polską, to po uzyskaniu dyplomu kto Ci zabroni przenieść się do jeszcze innego kraju, w którym będziesz mógł realizować swoje życiowe marzenia? Unia Europejska stoi otworem, jak i cały świat. Warto wykorzystać tę okazję, aby przeżyć jedną z większych przygód swojego życia.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Elab: https://elab.edu.pl/
Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 23 Października 2017

Podziel się