Świat Wielkiej Muzyki: Ivo Pogorelić solo piano recital w ICE Kraków


Ivo Pogorelić uważany jest za jednego z najoryginalniejszych pianistów naszych czasów. Choć jego gra wypływa z tradycji szkoły rosyjskiej i usłyszeć w niej można echa sztuki Vladimira Horowitza i Marthy Argerich, jest w istocie artystą osobnym, nieprzynależnym do pianistycznych trendów. Jego interpretacje budzą zarówno zachwyt, jak i oburzenie; dla jednych krytyków „wyprzedza naszą epokę o 200 lat”, dla innych „zniekształca muzykę nie do poznania”. Warto wyrobić sobie na jego temat własne zdanie, zaś okazją ku temu będzie recital artysty w ramach cykli Świat wielkiej muzyki oraz ICE Classic w Centrum Kongresowym ICE Kraków, gdzie w wykonaniu Pogorelića zabrzmią dzieła Chopina, Schumanna, Mozarta i Rachmaninowa.

Ivo Pogorelić naukę na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat. Studiował w Moskwie pod opieką wybitnej pianistki Alizy Kezeradze, którą później poślubił. Laureat konkursów Casagrande Competition w Terni (Włochy, 1978) i Montreal International Music Competition (1980). Rozgłos przyniósł mu X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie odpadł w III etapie. Na znak protestu argentyńska pianistka Martha Argerich zrezygnowała z uczestnictwa w pracach jury.

Pogorelić występował z uznanymi orkiestrami filharmonicznymi Berlina, Londynu, Wiednia, Chicago, Filadelfii, Bostonu, Los Angeles.

Koncerty na żywo, m.in. z orkiestrami filharmonicznymi Berlina, Londynu, Wiednia, Chicago, Filadelfii, Bostonu, Los Angeles, przyniosły mu miano poety fortepianu. W 1982 roku podpisał kontrakt na wyłączność z Deutsche Grammophon. Z jego inicjatywy powstały dwie fundacje stypendialne (w Chorwacji oraz w Bośni i Hercegowinie) wspierające młodych pianistów. Wielokrotnie angażował się charytatywnie. W 1988 roku został mianowany Ambasadorem Dobrej Woli UNESCO.

Przez wiele lat nie grał w Polsce, na koncertach i recitalach pojawia się tu dopiero od niedawna.

Data: 9 czerwca 2017, godz. 20:00
Miejsce: Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. Konopnickiej 17
Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 12 Maja 2017

Podziel się