Szybka diagnostyka i leczenie - tylko prywatnie?


Brak wolnych miejsc, długie kolejki, przestarzałe metody – to tylko niektóre bolączki leczenia na NFZ. Czy zostaje nam tylko opieka prywatna?

Wielu pacjentów chce leczyć się szybko i skutecznie. Niestety, to nie zawsze możliwe, ponieważ nie każda przychodnia zdrowia jest w stanie zapewnić im bezzwłoczny dostęp do lekarzy specjalistów i procedur. Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej w związku z niedawnym strajkiem rezydentów.

Polska opieka zdrowotna jest niedofinansowana i to właśnie dlatego pacjenci muszą czekać w tak długich kolejkach i korzystać z leczenia, które nie jest zgodne z najnowszymi osiągnięciami medycyny. Czy w takiej sytuacji pozostaje nam tylko prywatna przychodnia zdrowotna?

Prywatnie – wygodnie, szybko i nowocześnie
Zapotrzebowanie na prywatne usługi medyczne jest w Polsce bardzo duże. Chociaż większość z nas posiada ubezpieczenie zdrowotne pozwalające na leczenie się na NFZ, to jednak często wolimy wybrać się do prywatnej przychodni zdrowia, aby tam skorzystać z pomocy specjalisty szybciej i na wyższym poziomie.

Prywatne placówki medyczne oferują także dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe, w ramach których możemy korzystać z różnych usług diagnostycznych oraz kuracji. Wystarczy tylko opłata nawet od około 100-200 złotych miesięcznie, aby zapomnieć o długich kolejkach związanych z leczeniem na NFZ.

Dodatkowo prywatna przychodnia zdrowia to lepsza jakość obsługi – przyjazny i uśmiechnięty personel, czyste i nowoczesne wnętrza, długie godziny otwarcia dopasowane do oczekiwań pracujących osób, specjalistyczne wyposażenie to tylko niektóre zalety takich placówek.

Oczywiście, jest też minus, a mianowicie koszt. Za wizytę w prywatnej przychodni zdrowia musimy niekiedy słono zapłacić. Prywatna wizyta u specjalisty może kosztować nas od około 80 do nawet 300 złotych w zależności od wybranej placówki oraz renomy lekarza. Zapłacimy również za diagnostykę. Koszty najczęściej oscylują wokoło 100 złotych za USG.

Musimy też zdawać sobie sprawę z tego, że prywatna przychodnia zdrowia nie będzie w stanie zapewnić nam kompleksowego leczenia, takiego jak na NFZ. Warto wskazać tutaj między innymi na możliwość korzystania z operacyjnego leczenia poważnych chorób.

W prywatnym gabinecie, ale na NFZ
Jednak nie zawsze musimy płacić za wizytę w prywatnym gabinecie – przychodnia zdrowia, która ma podpisany kontrakt z NFZ pozwala nam na leczenie się w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego także w prywatnych placówkach.

Taką ofertę ma między innymi Przychodnia Zdrowia Centrum Medyczno-Diagnostyczne Prima Med, która działa w Krakowie. Centrum posiada podpisaną umowę z NFZ w ramach opieki POZ – lekarza rodzinnego oraz pielęgniarki środowiskowej. Aby przepisać się do lekarza rodzinnego, konieczna jest deklaracja wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarza i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

Prywatne placówki, które współpracują z NFZ, pozwalają swoim pacjentom na uzyskanie leczenia na wysokim poziomie bez ponoszenia dodatkowych opłat. Musimy jednak pamiętać o tym, że kolejki mogą być wtedy dłuższe niż w przypadku korzystania z wizyt prywatnych.

To jednak chętnie wybierane rozwiązanie przez tych pacjentów, którym zależy na większym komforcie – prywatna przychodnia zdrowia może zapewnić im obsługę w szerokim spektrum, dlatego nie jest wtedy konieczne udawanie się do lekarza w innej lokalizacji. Lekarz może też od razu skierować na badania diagnostyczne oraz do specjalisty, jeśli będzie taka potrzeba – nie musimy wtedy dodatkowo czekać tygodniami na wolny termin.

Podsumowując, jeśli chcesz leczyć się wygodnie i szybko przychodnia zdrowia działająca prywatnie to najlepszy wybór. Placówki oferujące leczenie prywatne możemy znaleźć już teraz przez internet – co więcej, w sieci możemy też sprawdzić opinie na ich temat, co pozwoli nam na znalezienie tej zapewniającej obsługę na najwyższym poziomie. Gdy jednak nie spieszy nam się do lekarza, warto dowiedzieć się, czy na wizytę nie możemy zapisać się na NFZ!
Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 16 Lutego 2018

Podziel się