Żywotność drzew i krzewów z marketów oraz szkółek ogrodowych - jak nie kupować w ciemno


Szkółka ogrodowa i market to dwa najpopularniejsze miejsca, w których można kupić sadzonki drzew i krzewów. Które z tych miejsc gwarantuje lepszą jakość roślin? Na co zwrócić uwagę przy wyborze roślin ogrodowych?

Sposób przechowywania sadzonek drzew i krzewów

Drzewka i krzewy przechowywane w markecie zawsze będą miały gorsze warunki niż te, które panują w szkółce krzewów i drzew. Wynika to z prostego faktu, że w markecie są jednolite warunki oświetleniowe i cieplne, które bynajmniej nie są dostosowywane do potrzeb sprzedawanych tam roślin. Sadzonki drzewek i krzewów są tylko jednym z tysiąca produktów dostępnych w markecie. Warunki ich przechowywania są zupełnie inne niż w szkółce, która została stworzona wyłącznie w celu dbania i sprzedawania roślin ozdobnych. Ta różnica sprawia, że rośliny w markecie muszą przetrwać w bardzo złych dla nich warunkach. To z kolei przekłada się na ich kondycję i zmniejsza szanse na prawidłowe przyjęcie się w naszym ogrodzie.

Szkółkowanie roślin
Przewagą roślin ze szkółki drzew i krzewów jest niewątpliwie szkółkowanie. Jest to proces polegający na kilkukrotnym przesadzaniu rośliny. Dzięki temu zabiegowi roślina tworzy właściwy system korzeniowy, co z kolei ułatwia przyjęcie się sadzonki w naszym ogrodzie. Rośliny z marketu nie są poddawane takiemu zabiegowi, przez co ich żywotność jest zdecydowanie mniejsza.

Zdrowie drzew i krzewów
W szkółce możemy dokładnie zapoznać się z roślinami, dzięki czemu mamy możliwość zaobserwowania, czy roślina rozwija się prawidłowo. Ponadto pracują tam specjaliści, którzy pilnują, by wśród roślin nie pojawiały się choroby. Gdy zdarzy się przypadek zachorowania, starają się chorą roślinę jak najszybciej odizolować od pozostałych.

W markecie nie ma pracowników, którzy byliby odpowiedzialni wyłącznie za rośliny i mieli odpowiednią wiedzę w tym obszarze. Dlatego łatwiej trafić tam na chorą roślinę, a dodatkowo bez wsparcia specjalisty trudniej samodzielnie zauważyć pierwsze objawy choroby u sadzonki. Wszystko to sprawia, że kupując rośliny w szkółce drzew i krzewów mamy zdecydowanie większe szanse, że okazy będą zdrowe.

Dobór drzew i krzewów do warunków panujących w naszym ogrodzie
W szkółce drzew i krzewów pracują osoby, które mają duże doświadczenie i wiedzę w zakresie hodowli roślin. To daje możliwość konsultacji, które rośliny będą się najlepiej nadawać do warunków panujących w naszym ogrodzie. Specjaliści doradzą, które rośliny najlepiej pasują do gleby, nasłonecznienia czy innych drzew i krzewów, które już posiadamy.

Szkółka czy market - które miejsce gwarantuje lepszą żywotność roślin?
Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wcześniej czynniki, zdecydowanie rekomendujemy kupno roślin w szkółce krzewów i drzew. Rośliny mają tam o wiele lepsze warunki, są poddawane zabiegowi szkółkowania, a specjaliści obecni na miejscu mogą szybko wyłapać choroby u sadzonek, a także służyć nam swoją radą. Dzięki temu dobierzemy zdrową i silną roślinę, która będzie odpowiednia do naszego ogrodu.
Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 22 Grudnia 2017

Podziel się