Ciekawostki na temat Małopolski

zabytki w małopolsce sukiennice

Małopolska kojarzy się większości z nas z Krakowem, jednakże to również inne ciekawe miasta, które mają swoją niezwykłą historię oraz warte są obejrzenia. To województwo, które łączy się między innymi ze Śląskiem, ale również ze Słowacją. Stąd jest to rejon bardzo często odwiedzany na weekend czy krótki urlop. Małopolska tojeden z najpiękniejszych rejonów Polski. Jest to związane z dużą ilością terenów zielonych, parków narodowych oraz parków krajobrazowych. Warto wspomnieć także o pomnikach przyrody oraz rzekach. Mimo iż centrum dużych miast jest zapełnione budynkami oraz historycznymi obiektami, na obszarach można korzystać z uroków natury.

Historia związana z Małopolską

Kiedy mówimy o Małopolsce nie sposób nie wspomnieć o Krakowie, czyli mieście, które jest nie tylko miejscem atrakcji turystycznych. Stanowi ono dodatkowo kolebkę kultury i historii. Znajdują się Turaj piękne bazyliki oraz kościoły, sławne muzea i oczywiście Wawel i rynek główny. Oprócz sławnego Krakowa dobrze jest odwiedzić również Tarnów oraz Nowy Sącz, Bielsko-Białą oraz Lublin. Te oraz wiele innych miejsce to obowiązkowe punkty na liście w trakcie zwiedzania Polski, która jest piękna i bardzo często niedoceniana przez naszych rodaków.

Kiedy jednak wziąć pod uwagę historię rejonu należy wspomnieć o Górze Zyndrama. Jej nazwa pochodzi od sławnego rycerza, którym może się pochwalić Polska. Brał on udział w bitwie pod Grunwaldem. To właśnie tam studenci odkryli bardzo cenne historyczne znalezisko, o czym mowa? Chodzi o najstarsze w Polsce kamienne fortyfikacje, które odkryto przez studentów UJ w Maszkowicach. Kojarzą się one z obiektami słynącymi z basenu Morza Śródziemnego. To miejsce zapewnia niezwykłe widoki, a wyrafinowana architektura kamienna pozwala przenieść się do dawnych czasów. Mamy do czynienia z fortyfikacjami o wiele starszymi niż te budowane w czasach romańskich. To tylko jedno z miejsce, które warto odwiedzić, gdyż jest ich naprawdę wiele.

Kultura w regionie

Poznawanie kultury naszego kraju również powinno stanowić ważny cel naszego życia, a Małopolska to mieszanka narodowej, etnicznej oraz wyznaniowej kultury. Taka mieszkanka sprawia, że mamy tutaj do czynienia z niezwykłym efektem, który wywołuje wrażenie na odwiedzających. Kiedy wziąć pod uwagę imprezy kulturowe odbywające się w Krakowie można wymienić Festiwal Kultury Żydowskiej, Festiwal Tańców Ulicznych. Sławą cieszy się konkurs na przygotowanie Najpiękniejszej Szopki.

Oprócz tego warto wskazać na kolejne miejsca warte odwiedzenia ze względu na wartość historyczną oraz kulturalną. Należy wspomnieć o Zakopanem czy Bukowinie Tatrzańskiej, która słynie z Góralskiego Karnawału w trakcie którego odwiedzający mają zapewnioną doskonałą zabawę przy pomocy tańca oraz śpiewu. Mamy również Wieliczkę, gdzie można uczestniczyć w święcie soli, czyli wydarzeniu przygotowywanym przez wiele miesięcy (jest na co patrzeć). W Tarnowie odbywa się Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA, który każdego roku przyciąga do tej miejscowości istne tłumy. Nie sposób nie wspomnieć o Wiśle, Szczyrku oraz Makowie Podhalańskim, to właśnie tam odbywa się Tydzień Kultury beskidzkiej oraz inne wydarzenia w których warto uczestniczyć.