Potężne osuwisko w Zawadzie Lanckorońskiej. Strażacy na miejscu monitorują sytuację

W małopolskiej miejscowości Zawada Lanckorońska, położonej w gminie Zakliczyn (powiat tarnowski), doszło do dramatycznego zdarzenia – osunięcia się ziemi ze skarpy, która uderzyła w dom mieszkalny. Osuwisko miało imponującą szerokość około 10 metrów. W momencie tego niespodziewanego zdarzenia w budynku przebywała jedna kobieta, która na szczęście zdążyła bezpiecznie opuścić swoje miejsce zamieszkania.

Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, młodszy kapitan Hubert Ciepły, przekazał informacje dotyczące skali zniszczeń. Ziemia upadła na ścianę budynku o powierzchni sześciu metrów kwadratowych. Na dodatek, nie zaobserwowano uszkodzeń przyłączy do budynku. Aktualnie na miejscu pracują trzy zastępy straży pożarnej, które monitorują sytuację i czekają na przybycie nadzoru budowlanego.

Nadzór Budowlany ma za zadanie dokonać oceny stanu technicznego budynku po tym niecodziennym incydencie. Kwestią do ustalenia jest, czy dom nadaje się jeszcze do zamieszkania, czy też konieczne będzie podjęcie decyzji o jego wyburzeniu.