Sport w Małopolsce, co można trenować w tym województwie

Małopolska słynie nie tylko z przepięknych widoków, licznych zabytków oraz mocno zakorzenionej tradycji regionalnej. Województwo to jest również miejscem bardzo przyjaznym dla sportu. W samym Krakowie możemy podziwiać występy licznych klubów na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Nie brak tam również sekcji, w których można poprawić swoją kondycję fizyczną albo po prostu zrealizować pasję uprawiania konkretnego sportu. Choć stolica Małopolski proponuje duże możliwości, jeśli chodzi o sport i rekreację, należy wspomnieć, że inne miasta w tym regionie również mogą usatysfakcjonować swoimi propozycjami.

Piłka nożna w Małopolsce – gdzie trenować?

Zacząć należy o możliwościach oferowanych przez ten region w najpopularniejszym sporcie na świecie, czyli piłce nożnej. W tym przypadku mamy tutaj wiele topowych drużyn piłkarskich na czele z krakowską Wisłą i Cracovią. Warto wspomnieć także o Bruk-Bet Termalicy Nieciecza, Sandecji Nowy Sącz, czy też Puszczy Niepołomice. Oczywiste jest, że starsze osoby niemające wcześniej styczności z zawodową piłką nie będą miały możliwości trenować na tak wysokim poziomie, jednak wielką szansą jest rozpoczęcie przygody ze sportem dla najmłodszych. Wspomniane kluby posiadają liczne sekcje dla dzieci i młodzieży, zapewniając jednocześnie fantastyczne warunki do rozwoju. Wiele ciekawych opcji pozostaje jednak dla starszych miłośników piłki nożnej. W samym Krakowie funkcjonuje wiele klubów na niższych szczeblach rozgrywkowych, które z chęcią przyjmą w swoje szeregi aktywne osoby. Przykładem jest Wieczysta Kraków, która rozgrywa swoje mecze w miejscowej klasie okręgowej. Nie lada gratką byłoby reprezentować barwy tego klubu, chociażby na fakt obecności w jego szeregach byłego reprezentanta Polski – Sławomira Peszko. Doskonale wiemy, że Sławomir miał wiele problemów z uzależnieniami, a jednym z nich był hazard. To zaprocentowało nawet angażem w reklamie alkomatów. Warto jednak podkreślić, że Sławek takie przygody ma już raczej za sobą.

Boks w Małopolsce

Osoby fascynujące się brutalnym, lecz intrygującym sportem, jakim jest boks, mogą być w pełni usatysfakcjonowane ilością sekcji pięściarskich. Kluby bokserskie znajdują się w praktycznie każdym większym mieście w tym województwie. Do sekcji zapiszemy się np.: w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie, Wieliczce czy też Brzesku. W tym wypadku ilość idzie w parze z jakością. Klubowicze wysoko i pozytywnie oceniają miejsca ich treningów, które dają duże możliwości rozwoju. Wystarczy dodać, że w małopolskim Górniku Wieliczka trenował, chociażby uznany polski bokser Artur Szpilka. Ponadto w wielu miastach w województwie można znaleźć liczne miejsca, oferujące treningi innych sztuk walki. Paleta możliwości jest bardzo szeroka. Alternatywę znajdą zwolennicy parteru, stójki czy też mieszanych sztuk walki.

Hokej i floorball w województwie małopolskim

W województwie małopolskim pojawia się także wiele możliwości trenowania zdecydowanie bardziej niszowych sportów. Przykładem takich aktywności jest np.: hokej na lodzie, a także jego mniej brutalna i nieco zmodyfikowana wersja, czyli floorball zwany też unihokejem. W standardowej wersji hokeja w Małopolsce swoje mecze rozgrywa najbardziej utytułowany zespół w Polsce – Podhale Nowy Targ czy też 12-krotny mistrz naszego kraju – Cracovia. Zaplecze pozwala zdecydowanie na rozpoczęcie kariery młodym zawodnikom. Sport ten to dość ciekawa propozycja ze względu na jego niewielką popularyzację na terenie Polski. Unihokej to zmodyfikowana wersja wspomnianego powyżej sportu. Jest znacznie mniej kontaktowy, krążek zastępuje piłeczka, a cała rozgrywka odbywa się na normalnym podłożu np.: hali. Ogrom miejscowych klubów i popularność tego sportu w regionie, umożliwia treningi amatorom, jak i zaawansowanym, którzy mierzą w wyższe cele, niż tylko rozgrywka dla przyjemności.