Inwestycje w zdrowie – powstanie 17 tężni solankowych na terenie Małopolski

Planowane jest stworzenie w tym roku aż 17 tężni solankowych na terenie Małopolski, które znajdą się w różnych gminach regionu, w tym również siedmiu podkrakowskich. Wizja nowych inwestycji zdrowotnych jest entuzjastycznie przyjmowana przez lokalną społeczność. Mieszkańcy mogą spodziewać się nowych obiektów m.in. w takich miejscowościach jak Krzeszowice, Zabierzów, Iwanowice, Wieliczka, Gdów, Myślenice oraz Raciechowice.

Ponownie samorząd województwa małopolskiego zamierza wesprzeć finansowo budowę tężni solankowych na swoim terenie. W ramach programu „Małopolskie tężnie solankowe” planowane jest udzielanie dotacji dla gmin chcących zainwestować w ten prozdrowotny element infrastruktury. Na rok 2022 zaplanowano aż 17 takich wsparć finansowych dla gmin pragnących przyczynić się do poprawy zdrowia swoich mieszkańców.

Samorząd małopolski nie po raz pierwszy angażuje się w dotowanie budowy tężni solankowych. Przykładem takiej inwestycji może być tężnia zlokalizowana na Rynku w Słomnikach, która została wybudowana w ubiegłym roku. Tego rodzaju obiekty, zwłaszcza w okresie letnim, cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Podnoszą one nie tylko komfort życia, ale przede wszystkim wpływają na poprawę zdrowia, wspierając leczenie przewlekłych chorób dróg oddechowych oraz oczyszczając płuca z domieszek pyłów zawartych w powietrzu. Dodatkowo, tężnie te mają znaczenie profilaktyczne.