Nauka pływania w Krakowie – jak wybrać najlepszą szkołę pływania?

Pływanie to sport, który daje wiele radości. Jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu, relaks i poprawę kondycji organizmu. Jest też jedną z najbardziej ogólnorozwojowych dyscyplin sportu dostępną dla każdego, kto nie boi się zanurzyć w wodzie. Jak więc wybrać najlepszą szkołę pływania w Krakowie? Zobacz!

Nauka pływania Kraków – do kogo kierowana jest oferta?

Szkoły pływackie swoją ofertę kierują przede wszystkim do osób, które chcą udoskonalić wodne umiejętności. Pływanie to świetna terapia dla osób pragnących poprawić wydolność układu oddechowego lub krążenia albo wzmocnić stawy, kręgosłup i mięśnie. Większość basenów organizujących kursy pływania, oferuje kursy zarówno dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia ze sportami wodnymi, jak i do tych, którzy chcą poznać nowe style pływackie. Zajęcia dostosowane są zwykle do wieku oraz stopnia zaawansowania kursantów.

Musisz też wiedzieć, że dl większości kursantów największą frajdą jest sama nauka pływania. Kraków zaś oferuje w tej kwestii bardzo dużo. W mieście znajdziesz szkoły pływania z szeroką ofertą. Sprawdź jednak Move Akademię przy ulicy Kijowskiej. Proponują oni zajęcia grupowe dla dzieci już od 6 roku życia i na każdym poziomie zaawansowania. Instruktorzy pomogą Ci się również przygotować do zawodów pływackich lub do startu w triathlonie.

Na jakie elementy zwracać uwagę, przy wyborze szkoły?

By w pełni korzystać z dobrodziejstw wodnych sportów, naukę pływania warto rozpocząć z doświadczonym instruktorem. Wybierając szkołę pływania, sprawdź, czy nauczyciel ma zarówno teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę na temat stylów pływackich. Instruktor powinien mieć również podejście dydaktyczne i pedagogiczne. Szczególnie gdy Twoim wyborem jest nauka pływania dla dzieci. Kraków jest miastem, gdzie z pewnością znajdziesz wiele miejsc z doświadczonymi instruktorami.

Drugim elementem, który musisz wziąć pod uwagę, przy wyborze szkoły, to częstotliwość zajęć. By nauka przyniosła efekty, ważne są regularne ćwiczenia – przynajmniej dwa raz w tygodniu. Przy czym pojedyncze zajęcia powinny trwać minimum 45 minut. Osoby dorosłe i o dobrej kondycji mogą trenować nawet dwa razy więcej. Wysoka częstotliwość wykonywania ruchów szybko przeistoczy się w prawidłowe nawyki, które pomogą opanować poszczególne, nawet te najtrudniejsze, style pływackie.

Warto też zwrócić uwagę na cenę całego kursu. Zwykle zajęcia indywidualne oraz weekendowe są droższe od zajęć grupowych czy tych prowadzonych w godzinach popołudniowych od poniedziałku do piątku. Zanim dokonasz wyboru, zapytaj jeszcze, czy istnieje możliwość odrabiania zajęć. Czasem bowiem może się wydarzyć, że nie dotrzesz na lekcję pływania, na przykład z powodu przeziębienia.

Kiedy warto rozpocząć naukę pływania?

Pierwsze lekcje pływania można rozpocząć z dzieckiem w zasadzie już powyżej 2 roku życia. Wówczas mały pływak ma możliwość świadomego uczestnictwa w zajęciach. Początkowo to oczywiście zabawa w brodziku, która nie powinna trwać jednorazowo dłużej niż 30 minut. W ten sposób maluch oswoi się z wodą. Kiedy pierwsze kroki macie już za sobą, możesz zapisać malca na zajęcia z nauki pływania z udziałem rodziców. Wspólne ćwiczenia w wodzie wprowadzi dziecko do nauki pływania.

Jednak prawdziwe lekcje – indywidualne lub grupowe – warto rozpocząć około 6 roku życia. Oswojony wcześniej z wodą maluch nie będzie miał blokad przed kontynuacją nauki pływania. Pamiętaj jednak, że umiejętności pływania można doskonalić w każdym wieku.