Nowi wicewojewodowie Małopolski na wniosek premiera Donalda Tuska

Na wniosek wojewody małopolskiego, premier Donald Tusk dokonał nominacji dla dwóch stanowisk wicewojewodów. Osobami, które objęły te funkcje są reprezentanci Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy – jest to zasługa Krzysztofa Jana Klęczara, obecnego wojewody małopolskiego.

Premier Donald Tusk zaproponował Elżbietę Achinger, członkinię Platformy Obywatelskiej, jako pierwszą wicewojewodę Małopolski. Drugie stanowisko zajął Ryszard Śmiałek, należący do Nowej Lewicy. Obaj nowo mianowani zastępcy wojewody rozpoczęli swoje obowiązki 15 stycznia. Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody małopolskiego, informowała, że szczegółowy zakres ich kompetencji i zadań zostanie określony w zarządzeniu w najbliższym czasie.

Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski, przyznał, że rekomendował Achinger i Śmiałka na stanowiska swoich zastępców. Możliwość ta wynikała z przekonania, że są oni godnymi i należytymi osobami do pełnienia tych funkcji. Klęczar docenił ich doświadczenie, życzliwość, rzetelność oraz gotowość do podjęcia trudów związanych z pełnieniem obowiązków wicewojewody.

Elżbieta Achinger jest rodowitą krakowianką, urodzoną w 1957 r. Zakończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie przez 14 lat pracowała jako kurator sądowy. Była radną Wieliczki w latach 2002-2006, wieloletnią radną Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz posłem PO w latach 2012-2015.