Rekrutacja do 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w pełni

Przedostatni dzień roboczy tygodnia, czyli piątek, zaznaczył akces prawie 200 wolontariuszy dołączających do 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego, która nosi pseudonim „Niedźwiadek”. Nowo rekrutowani przystąpili do nauki podstaw i szkolenia wyrównawczego jako część inicjatywy zatytułowanej „Wakacje z 11 MBOT”.

Rankiem na obszarze Kompleksu Jednostek Wojskowych w Rząsce nieopodal Krakowa zgromadziła się następna grupa aplikantów pragnących wstąpić do sił terytorialnej obrony. Ilość kandydatek-kobiet wynosi 22% wszystkich zgłoszeń, a średni wiek wszystkich ochotników to 29 lat. Wśród nich znaleźli się m.in. pracownicy sektora administracyjnego, specjaliści IT, uczniowie szkół wyższych czy profesjonalni kierowcy.

Tych, którzy zostaną przyjęci, oczekuje służba w batalionach lekkiej piechoty 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, które mają swoje siedziby w Krakowie-Rząsce, Oświęcimiu, Tarnowie i Limanowej.

„Motywacją dla mnie do służby wojskowej są kwestie bezpieczeństwa. Uważam, że służba w Wojskach Obrony Terytorialnej jest najbardziej zgodna z moją osobą i oczekiwaniami” – wyznał jeden z kandydatów.

Pierwszy dzień szkolenia to formalności biurokratyczne oraz wizyta w magazynie mundurowym, skąd rekruci odbierają swój strój i sprzęt żołnierski.