Zakopianka na odcinku Nowy Targ – Szaflary będzie przebudowana: 7 kilometrów trasy czeka na zmiany

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała w piątek o podpisaniu umowy dotyczącej przygotowania projektu modernizacji około 7-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 47, znanego jako Zakopianka, pomiędzy Nowym Targiem a Szaflarami. W ramach umowy, wartego 3,75 mln zł kontraktu, wykonawca ma obowiązek nie tylko opracować projekt, ale również zdobyć decyzję środowiskową dla planowanej przebudowy. Czas na realizację tych zadań wynosi maksymalnie 32 miesiące.

Planowany do modernizacji odcinek Zakopianki między Nowym Targiem a Szaflarami ma pozostać na swoim obecnym śladzie, ale jego przepustowość dla ruchu pojazdów ma znacznie wzrosnąć. Jeżeli warunki na to pozwolą, planuje się wprowadzenie dodatkowych pasów ruchu. Ponadto, w ramach inwestycji przewiduje się rozbudowę skrzyżowań, modernizację zjazdów oraz budowę chodnika o długości około 1200 metrów. Szczegółowy zakres prac, które mają być wykonane, będzie zależał od projektu przygotowanego przez wykonawcę wybranego przez GDDKiA.

Droga krajowa nr 47, prowadząca z Nowego Targu do Szaflar, jest główną arterią komunikacyjną w kierunku Zakopanego. Z danych statystycznych wynika, że ruch pojazdów na tym odcinku wzrósł pomiędzy latami 2015 a 2021 o 45 procent – średnio korzysta z niej ponad 22 tysiące samochodów dziennie. Jeszcze większy wzrost dotyczy samochodów ciężarowych – ich liczba zwiększyła się w tym okresie o ponad 70 procent, do średnio 2,3 tysiąca dziennie.