Leczenie hemoroidów w Krakowie – jakie metody są oferowane pacjentom?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to jedna z najczęściej występujących chorób dolnego odcinka układu pokarmowego. Wywołuje je szereg czynników, w tym m. in. siedzący tryb życia, dieta uboga w błonnik oraz brak aktywności fizycznej. Hemoroidy rozwijają się powoli, a pacjenci zgłaszają się do lekarza najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium choroby, kiedy małoinwazyjne metody leczenia hemoroidów nie zawsze zdają egzamin. Jak wygląda leczenie hemoroidów w Krakowie i jakie metody są najczęściej wykorzystywane w celu wyeliminowania tego problemu?

Czym są hemoroidy i co sprzyja rozwojowi choroby hemoroidalnej?

Hemoroidy posiada każdy zdrowy człowiek. Tzw. guzki krwawnicze są bowiem integralną częścią odbytu, która nie powoduje żadnych problemów, a ich zadaniem jest utrzymanie szczelności odbytu. Problemy z hemoroidami pojawiają się dopiero w wyniku nadmiernego przerostu żylaków odbytu, które zaczynają krwawić i wypadać. Pojawienie się takich symptomów oznacza chorobę hemoroidalną i wymaga konsultacji ze specjalistą – leczenie hemoroidów w Krakowie jest domeną proktologa.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na żylaki odbytu cierpi ponad połowa ludzi w wieku powyżej 50. roku życia oraz 75% kobiet po porodzie. Częstotliwość diagnozowania tej choroby rośnie wraz z wiekiem, co oznacza, że najbardziej narażone na nią są osoby starsze. Hemoroidom sprzyja szereg czynników związanych z dietą i trybem życia. Zalicza się do nich siedzący tryb życia, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, w tym spożywanie wysoko przetworzonej żywności, zbyt mała podaż błonnika w diecie, a także otyłość i czynniki genetyczne. Prawdopodobieństwo występowania choroby hemoroidalnej zwiększają także choroby okolicy odbytu oraz zbyt niska codzienna aktywność fizyczna.

Leczenie hemoroidów w Krakowie – najczęściej stosowane metody

Choroba hemoroidalna występuje w 4-stopniowej skali. Im niższy stopień, tym żylaki odbytu łatwiej wyeliminować, a w tym celu mogą zostać zastosowane najmniej inwazyjne metody. Na początkowym stadium rozwoju choroby często wystarczające są maści i nasiadówki połączone ze zmianą nawyków żywieniowych i poprawą stylu życia. W bardziej zaawansowanych stadiach, metody te nie zdają jednak egzaminu, więc pacjentom proponowane są bardziej zaawansowane zabiegi. Na szczęście nie zawsze muszą być one inwazyjne, czego doskonałym przykładem jest metoda Hemoron. Jest to pierwsza, małoinwazyjna metoda leczenia żylaków odbytu, która umożliwia skuteczne wyeliminowanie problemów z hemoroidami na każdym stadium ich rozwoju.

Hemoron opiera się na założeniu, że guzków krwawniczych nie należy usuwać, lecz przywrócić im pierwotną wielkość. Jest to możliwe do dokonania poprzez zmniejszenie napływu krwi do guzka, co skutkuje zmniejszeniem jego rozmiarów oraz wyeliminowaniem niekorzystnych dolegliwości związanych z hemoroidami. Cały zabieg trwa ok. pół godziny i jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta. Wysoka skuteczność metody Hemoron sprawiła, że to właśnie na niej opiera się nowoczesne leczenie hemoroidów w Krakowie. Coraz rzadziej stosowane są natomiast inne metody, w tym najbardziej inwazyjne leczenie operacyjne.

Artykuł powstał we współpracy z NZOZ Czas na Zdrowie oferującym skuteczne i małoinwazyjne leczenie hemoroidów kraków.