Małopolska wyda aż 4 miliony na zabezpieczenie zabytków!

Rozstrzygnięto tegoroczną edycję konkursu „Ochrona zabytków Małopolski”. W sumie przyznano aż 92 dotacje na prace związane z konserwacją zabytków. Najwięcej pieniędzy trafi do Nowego Sącza.

Rozstrzygnięcie konkursu „Ochrona zabytków Małopolski” przyniosło plany na aż dziewięćdziesiąt dwa projekty ratujące zabytkowe miejsca przed zniszczeniem. Będą to zarówno prace konserwatorskie, jak i restauratorskie oraz roboty budowlane. Warunkiem koniecznym był fakt wpisania do rejestru zabytków w Małopolsce.

Jednostki dotowane to przede wszystkim parafie z zabytkowymi kościołami, ale i zgromadzenia, klasztory i organizacje pozarządowe. Fundusze otrzymają również jednostki samorządu terytorialnego a także osoby prywatne.

Organizatorzy nie ukrywają, że zainteresowanie całym projektem było ogromne. W samej Małopolsce znajduje się ponad pięćdziesiąt tysięcy zespołów zabytkowych. Do samego wojewódzkiego rejestru zabytków wpisanych jest ponad trzy tysiące zabytków nieruchomych. Składają się na nie pałace, dwory, zabytki techniki ale i budynki użyteczności publicznej.