Odkrywanie twórczych potencjałów osób z problemami psychicznymi podczas 26. edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego

26. odsłona Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego poświęci swój czas na podkreślenie roli i znaczenia osób borykających się z trudnościami psychicznymi, które odnajdują pocieszenie w procesie twórczym. W ciągu dwóch weekendów maja, dokładnie 18-19 oraz 25-26, organizatorzy przygotowali możliwość zwiedzenia sześciu obiektów zlokalizowanych zarówno w Krakowie, jak i na terenach leżących poza jego granicami.

Ludzie obdarzeni kreatywnością, przedstawiający świat pełen innowacyjnych pomysłów, często zmieniający swoje otoczenie lub przeciwnie – nieporuszalnie związani z jednym miejscem (jako że tylko tam jesteśmy w stanie skupić swoje myśli) są często nazywani szalonymi. Niektórzy mogą poczuć się urażeni, inni zapewne będą szczęśliwi, ponieważ bycie szalonym oznacza bycie unikalnym, twórczym i oryginalnym. Cytując za Poloniuszem z „Hamleta” Szekspira: „W tym szaleństwie jest metoda”.

26. edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego zostanie poświęcona właśnie tym osobom, które mimo swych problemy psychicznych lub kryzysów znalazły ukojenie w sztuce. Przybliżą nam historie wizjonerów, outsiderów, ekscentryków i dziwaków. Historie te będą opowiadać konkretne miejsca, wyselekcjonowane przez zespół Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie. Miejsca pełne ciekawostek, do tej pory nieodkryte, które z pewnością staną się niezapomnianą przygodą dla zwiedzających. Motto przewodnie – „Nic dziwnego”.