Policja podsumowała rok 2022 na małopolskich drogach. Nie mamy być z czego dumni!

Wraz z nowym rokiem przychodzi sezon podsumowań. I na takie również pokusiła się również małopolska policja, podsumowując statystyki wypadków na regionalnych drogach.

Aż 102 osoby zginęły podczas wypadków na małopolskich drogach. Do tego 2608 zostało rannych. Winą za tak duże statystyki policja obarcza przede wszystkim niedostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz zbyt dużą brawurę. Wstępne szacunki również pokazują, że w ubiegłym roku doszło do 2217 wypadków i 26 713 kolizji.

Pocieszające jest to, że porównując z poprzednimi latami, było o wiele mniej wypadków śmiertelnych. Jednak o pół procenta zwiększyła się ilość rannych. Do tego najczęściej śmierć ponosiły osoby kierujące pojazdami. Była to procentowo największa grupa ofiar. Druga w kolejności to piesi a potem pasażerowie.

Nadzieję daje również fakt, że rok 2022 był o wiele bezpieczniejszy niż chociażby ten pięć lat wstecz. Zarówno u kierowców jak i u pieszych, sukcesywnie wzrasta poczucie bezpieczeństwa oraz kultury jazdy, co przekłada się na mniej wypadków i ofiar śmiertelnych.