Wzrost liczby turystów zagranicznych w Małopolsce

Małopolska Organizacja Turystyczna wykazała, że w trakcie ostatnich wakacji zanotowano wpływ turystów zagranicznych na poziomie 174 proc. wyższym niż podczas poprzedniego sezonu wakacyjnego w 2022 roku. Na konkretnych danych liczbowych oznacza to skok z 128 tys. do 352 tys. odwiedzających. Co więcej, jedynie analizując miesiąc sierpień (bez danych dotyczących turystów z Ukrainy), wzrost ten wynosi aż 198 proc.; względem sierpnia 2022 roku, liczba turystów zagranicznych wzrosła z niecałych 63 tys. do 187 tys. Tymczasem ruch turystyczny na poziomie krajowym pozostaje stabilny i utrzymuje się na poziomie 3,4 mln, co jest zbliżone do wyników z analogicznego okresu ubiegłego roku.

W porównaniu do poprzedniego sezonu wakacyjnego, liczba turystów zagranicznych odwiedzających Małopolskę podczas wakacji wzrosła o 174 proc. Andrzej Gut-Mostowy, Wiceminister Sportu i Turystyki, komentując te rezultaty, podkreślił, że stanowią one dowód na to, że Małopolska i Kraków powracają na turystyczną mapę Europy.

Na krakowskim lotnisku odbyła się konferencja prasowa mająca na celu podsumowanie sezonu wakacyjnego w Małopolsce. Wiceszef resortu sportu i turystyki podkreślał, że za ten imponujący sukces regionu wśród turystów zagranicznych odpowiada efektywna współpraca między lokalnymi władzami a organizacjami odpowiedzialnymi za promocję turystyki. Przyczyniły się do tego również udane kampanie reklamowe i promocyjne, a także głośne imprezy masowe, takie jak Igrzyska Europejskie.