Zabytkowe kościoły w Małopolsce – najciekawsze obiekty sakralne

Zabytkowe kościoły w Małopolsce

Zabytkowe kościoły w Małopolsce

Zabytkowe kościoły w Małopolsce dużo nam powiedzą nie tylko o historii tego regionu ale też całego kraju. Dzięki nim możemy uzmysłowić sobie, jakie były trendy architektoniczny w dawnych czasach a także, ile dla współczesnych ludzi znaczyła wiara. Zarówno Kościołowi katolickiemu jak i wspólnotom protestanckim wiele zawdzięczamy w kwestii sztuki i architektury, a dowody na to znajdziemy, zwiedzając zabytki w Małopolsce. Jakie zabytkowe kościoły w województwie małopolskim najbardziej warto zwiedzić?

Kraków – zabytkowe kościoły w Małopolsce

zabytkowe kościoły w województwie małopolskimSkoro mamy do omówienia zabytkowe kościoły w województwie małopolskim, to zwróćmy uwagę na poszczególne miasta tego regionu. Największym i najbardziej znanym jest Kraków i to właśnie od niego warto zacząć.

Takie zabytkowe kościoły w Małopolsce jak Kościół św. Jana Chrzciciela w Krakowie są przykładem względnie nowoczesnej architektury.  Powstał on dopiero w latach 80-tych dwudziestego wieku, ale jego historia sięga dużo starszych czasów. Otóż już w 1594 roku postawiono w tym miejscu kaplicę za zgodą kardynała Jerzego Radziwiłła. Jeśli interesują nas zabytki w Krakowie, to powinniśmy zobaczyć tę kaplicę.

Jakie zabytkowe kościoły w Małopolsce warto zwiedzić? Zatrzymajmy się na chwilę w Krakowie.

Zabytkowe kościoły w MałopolsceJakie są najbardziej znane zabytkowe kościoły w Małopolsce? Na ich czele jest zdecydowanie krakowski Kościół Mariacki, którego pełna nazwa brzmi Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie. Z czasem przyjęło się, aby takie kościoły nazywać mariackimi. Każdy kto choć raz w życiu zwiedził stolicę województwa małopolskiego przyzna, że Kościół Mariacki to coś, co warto zobaczyć w Małopolsce.

Zabytkowe kościoły w Małopolsce – dominikanie i jezuici

Kościół Świętej Trójcy, tak jak inne zabytki w Krakowie, zaskakuje nas swoim wyglądem i rozmiarem. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to św. Jacek z innymi dominikanami przybył do Krakowa z Bolonii. Na samym początku kościół ten był częściowo drewniany, a częściowo murowany, lecz jego pierwotny wygląd nie przetrwał do czasów dzisiejszych. Tak to już bywa, że nawet najbardziej okazałe zabytki w Małopolsce musiały przejść wiele remontów i procesów odbudowy. Nie inaczej było z Kościołem Świętej Trójcy, który kilkanaście lat po konsekracji doświadczył najazdu Tatarów. Od tamtego czasu wymagał on przebudowy i udało się odbudować go w stylu gotyckim. Polecamy zobaczyć na żywo Kościół Świętej Trójcy i inne słynne zabytkowe kościoły w Małopolsce.

Jednym z zabytkowych kościołów w Małopolsce jest Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ten należący do Jezuitów kościół wybudowano w stylu modernistycznym, a do dzisiaj uważa się go za jedno z najlepszych dzieł sztuki sakralnej pierwszego kwartału XX wieku. Znajduję się on przy ul. Kopernika 26 w Krakowie i oprócz bycia budynkiem sakralnym jest też jednym z najcenniejszych zabytków w Krakowie.

Jakie jeszcze zabytkowe kościoły w Krakowie warto zwiedzić?

Innym zabytkiem w Małopolsce, który warto zobaczyć jest Kościół św. Kazimierza Królewicza w Krakowie. Ten zabytkowy kościół to coś, co warto zobaczyć w województwie małopolskim jeśli interesują nas budowle sakralne. Tę konkretną wybudowano w wieku XVII, gdy do Polski przybyli reformaci. Charakterystycznymi elementami tego zabytkowego kościoła są rzeźby przedstawiające Kazimierza królewicza, świętego Antoniego oraz Piotra Alkantary.

Zabytki romańskie w Krakowie – czy zostały po nich jakieś ślady?

małopolska zabytkowe kościołyZabytkowe kościoły rzymskokatolickie w Małopolsce to nie jedyne obiekty sakralne, które warto zobaczyć w tym województwie ze względu na ich zabytkowy charakter. Zwróćmy też uwagę na takie budynki jak kościół ewangelicki w Krakowie (Kościół św. Marcina), który znajduje się przy ul. Grodzkiej 56. Jest to miejsce parafii ewangelicko-augsburskiej a także diaspory ewangelicko-reformowanej. Wcześniej w tym miejscu stał kościół romański, co do którego można domniemywać, że stał już w XII wieku. Gdy planujemy zwiedzanie Krakowa w weekend, to powinniśmy zwrócić uwagę na jego zabytkowe kościoły, również te protestanckie.

Kościół św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża, który należy do karmelitanek bosych, jest jednym z najskromniejszych zabytkowych kościołów w Małopolsce. Wybudowano go w latach 1720-1730, a konsekrował go Krzysztof Andrzej Jan Szembek – biskup warmiński. Zabytki w Małopolsce charakteryzują się swoją ciekawą historią i architekturą, a Kościół św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża w niczym nie odstaje.

Jakie jeszcze zabytkowe kościoły w Małopolsce są warte naszej uwagi? Jednym z nich jest Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, należący do ojców kapucynów. Jego tradycja sięga 1695 roku, kiedy do Krakowa przybyli kapucyni. Takie właśnie zabytki w Krakowie oferują nam świetną lekcję historii o dawnych czasach, między innymi w kwestii tego, jaki wpływ na architekturę europejską miał Kościół.

Tarnów

neogotyckie kościoły w małopolskieJeśli chodzi zabytkowe kościoły w Małopolsce, to kilka ciekawych obiektów znajdziemy również w Tarnowie. Jednym z nich jest Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, który na pierwszy rzut oka może nie wydawać się zabytkowy. Kościół ten powołano dopiero w latach 60-tych ubiegłego wieku, ale w jego miejscu świątynia istniała już w wieku XV. Niestety, jak to bywa w przypadku tego typu budowli, nie przetrwał on zbyt długo. Niestety tak stare budynki często ulegają zniszczeniu, a dowodem na to jest nie tylko ten, ale też inne zabytki w Małopolsce. W tym wypadku chodzi o pożar, jaki miał miejsce w XVII wieku, po którym konieczne było odbudowanie tej zabytkowej świątyni. Pojawiały się też momenty w historii, gdzie budynek całkowicie stracił swoją funkcję sakralną, ale o tym można by dużo mówić. Takie opowieści najlepiej usłyszeć z ust przewodnika, który chętnie nam opowie o tym, co warto zobaczyć w Tarnowie.

Neogotyckie kościoły w Małopolsce – co zobaczymy w Tarnowie?

Styl neogotycki jest jednym z najczęściej stosowanych, gdy mówimy o zabytkowych kościołach w Małopolsce. Do takich właśnie należy Kościół Świętej Rodziny, którego charakterystyczną cechą są dwie wysokie wieże. Jest to nie tylko coś, co warto zobaczyć w województwie małopolskim, ale też dowód kunsztu polskich artystów. Otóż witraże w tym kościele tworzył bratanek Jana Matejki, Stefan. Kościół znajduje się przy ul. Krakowskiej 41 i jest dzisiaj jednym z piękniejszych zabytków architektonicznych Małopolski.

Przed neogotykiem był gotyk. Jakie zabytkowe kościoły w Małopolskie zbudowano w tym stylu?

gotyckie kościoły w małopolsceWspomnieliśmy o kościele neogotyckim w Tarnowie, to teraz czas się cofnąć w czasie do czasów, gdy w architekturze dominował gotyk. Kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej jest jednym z kościołów wybudowanych w tym stylu. Świątynię tę wzniesiono w XV wieku, choć prawdopodobnie podobny obiekt istniał tam już wcześniej. Jednym z charakterystycznych obiektów tego kościoła jest ołtarz w stylu rokoko, a także obraz Matki Bożej malowany w drewnie. Architektura gotycka jest bardzo stara i unikatowa, więc tym bardziej Kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej jest czymś, co warto zobaczyć województwie małopolskim. Podobnie jak inne zabytkowe kościoły w Małopolsce widnieje on w rejestrze zabytków nieruchomych.

Kościołów w Tarnowie jest oczywiście dużo więcej, jednak te trzy najbardziej wyróżniają się swoim zabytkowym charakterem. Warto je zobaczyć z bliska, docenić architekturę i kunszt ich projektantów. Pamiętać należy jednak, by nie zakłócać modlitwy i nie zwiedzać wnętrz kościołów podczas mszy i nabożeństw. Jeśli jednak zdecydujemy się odwiedzić którąś ze świątyń, to powinniśmy dostosować się do zasad w niej panujących, co oznacza między innymi ściągnięcie nakrycia głowy u panów czy przyklęknięcie przed ołtarzem. Trzeba przyznać, że pod tym względem zabytkowe kościoły się różnią od innych zabytków, których zwiedzanie nie pozostawia żadnych wątpliwości. Polecamy więc podziwianie zabytkowych kościołów w Małopolsce z pewną rezerwą.

Zakopane – zwiedzanie w poszukiwaniu zabytkowych kościołów

Obok tej świątyni zobaczymy także willę Jana Kasprowicza, która dzisiaj pełni funkcję muzeum. Wizyta w nim jest bardzo dobrym pomysłem, jeśli zastanawiamy się nad tym, jakie muzea w Małopolsce warto odwiedzić.  Obok tego muzeum znajdziemy także mauzoleum Kasprowicza i jego żony, a więc w jednym miejscu mamy aż trzy zabytkowe obiekty. Warto się tam wybrać jeśli mamy za mało czasu, by móc zobaczyć wszystkie zabytkowe kościoły w Małopolsce, a chcemy ten czas wykorzystać jak najlepiej.

Jeśli zaplanowaliśmy jednodniowe zwiedzanie Zakopanego, to na sto procent znajdziemy się na Krupówkach. Przy tej ulicy znajdziemy też najstarszy murowany kościół miasta, który jest również jednym z najstarszych zbytkowych kościołów w Małopolsce. Chodzi oczywiście o Kościół Świętej Rodziny w Zakopanem. Nie jest łatwo określić styl architektoniczny tej budowli, gdyż jest ona mieszanką kilku różnych styli. Nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż wspaniałe zabytki w województwie małopolskim mają przede wszystkim cieszyć nasze oko, co wcale nie wymaga od nas bycia znawcą architektury.

Drewniane kościoły w Małopolsce – Zakopane

Drewniane kościoły – czy znajdziemy je w Zakopanem? Oczywiście, że tak a jego najlepszym przykładem jest  Kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty.  Pochodząca z XVII wieku świątynia jest dowodem na to, że zabytkowe kościoły w Małopolsce nie muszą mieć pnących w górę wież i wielu kolorowych witraży, żeby przyciągać wzrok.

Inną drewnianą budowlą sakralną w Małopolsce jest Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem. Wygląda on bardzo skromnie i nie bez powodu jest nazywany „starym kościółkiem”. Jego wygląd może się wydawać dosyć biedny, choć naprawdę nie brakuje mu uroku. Do jego budowy użyto drewna modrzewiowego, a Poświęcił go św. Klemens. Jeśli interesują nas nie tylko zabytkowe kościoły w Małopolsce, ale także inne zabytki, to zróbmy sobie wycieczkę po małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem jest właśnie jednym z jej przystanków.

Inne miasta

Zabytkowe kościoły w Małopolsce to nie tylko Kraków, Tarnów i Zakopane. Jednym z takich obiektów jest również Bazylika św. Mikołaja w Bochni, której historia sięga XV wieku. Przed jego budową najprawdopodobniej znajdował się w tamtym miejscu inny kościół o nieco innej budowie. Odnowiona budowla też musiała przejść parę zawirowań zwłaszcza jeśli chodzi o uszkodzenia, jakie powstały w czasie Potopu Szwedzkiego. Odbudowę kościoła w stylu barokowym sfinansował król Jan Kazimierz. Jeśli więc zastanawiamy się, czy jest coś, co warto zobaczyć w Bochni, to ten kościół jest odpowiedzią na nasze pytanie.

zabytki w województwie małopolskimZespół kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Wiśniczu to prawdę mówiąc jeden z najciekawszych zabytków w województwie małopolskim. Mimo że Nowy Wiśnicz nie jest najbardziej znanym miastem i rzadko bywa celem podróży turystów, to warto go odwiedzić choćby po to, by zobaczyć ten zespół zabytkowych budynków. Wchodzą w niego wczesnobarokowy kościół i plebania oraz zabytkowa dzwonnica. Obecnie na plebanii znajduje się obraz „Wskrzeszenie Łazarza” pędzla Jana Matejki.

Innym zabytkowym kościołem w województwie małopolskim, o którym mało się mówi jest Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Muchówce. Świątynia ta nie jest raczej opisywana w przewodnikach, jako coś co warto zobaczyć w województwie małopolskim, gdyż Muchówka nie jest miejscowością kojarzącą się zbyt szeroko. Jednak nawet takie małe wioski mogą się pochwalić przepięknymi sakralnymi budowlami, postawionymi dawno temu, a pełniącymi swoją główną funkcję do dziś.

Dla Parafian w Chrzanowie św. Mikołaj to coś więcej niż symbol świąt

św. mikołajKościół św. Mikołaja w Chrzanowie to kolejny kościół pod wezwaniem św. Mikołaja na tej liście. Biskupa tego dzisiaj kojarzymy z czerwonym strojem i prezentami, choć jego znaczenie wśród świętych Kościoła Katolickiego ma dużo poważniejsze znaczenie. Co do samego kościoła, to przypuszcza się, że postawiono go w XV wieku, a wspomina o nim sam Jan Długosz.

Zabytkowe kościoły w Małopolsce – neobarok

Styl neobarokowy jest bardzo często spotykany wśród budowli sakralnych nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Jednym z nich jest Kościół św. Mikołaja Biskupa w Żegocinie, który powstał pod koniec XIX wieku. Warto jednak wspomnieć, ze w miejscu kościół istniał już w 1293 roku, a jego fundatorem był Zbigniew Żegota. Dzisiaj oczywiście nie dowiemy się, jak dokładnie wyglądała świątynia w tamtym czasach, ale w zamian za to możemy podziwiać neobarokowy styl. Neobarokowe budowle są czymś, co warto zobaczyć w Małopolsce ale także w innych rejonach kraju, jeśli cenimy sobie artystyczne piękno.