Miasta w Małopolsce – które z nich warto odwiedzić?

Miasta w Małopolsce

Miasta w Małopolsce – zwiedzanie

Miasta w Małopolsce mają do zaoferowania wiele zabytków i atrakcji turystycznych. Na terenie województwa małopolskiego zobaczymy przeróżne zabytkowe kościoły, zbytkowe ratusze czy muzea. Oczywiście każde miasto ma swoje własne atrakcje, dlatego każde zasługuje na trochę uwagi. Jeśli planujesz wycieczkę po południowej części Polski, ale wciąż nie jesteś pewien, co warto zobaczyć w Małopolsce, to poniżej prezentujemy najciekawsze miasta. Oczywiście zachęcamy do zwiedzenia ich wszystkich, ale jeśli to niemożliwe, to najlepiej zwiedzić te, które najlepiej pokrywają się z naszym gustem.

Kraków – najważniejsze miasto w województwie małopolskim

Zwiedzanie KrakowaCzy naprawdę trzeba komuś przedstawiać Kraków? O ile inne miasta w Małopolsce wymagają dodatkowego komentarza, tak Kraków broni się sam. Wszyscy znają historyczną stolicę Polski oraz wszystkie jej legendy i ciekawostki. W mieście tym gromadzi się wiele turystów każdego roku nie tylko z kraju, ale i z całego świata. Mimo to jednak dużo osób zapomina, że mamy w Polsce taki skarb, jakim jest Kraków, więc zapewniamy, że miasto to jest czymś, co zdecydowanie trzeba zwiedzić w województwie małopolskim.

Zabytki w Krakowie należą do tych najbardziej znanych w Polsce. Będąc w tym mieście zobaczymy najsłynniejszego ze wszystkich bestii Smoka Wawelskiego. Jak już o Wawelu mówimy, to zwiedzenie tego zabytkowego wzgórza jest wręcz obowiązkowe. To tam od czasów Władysława Łokietka koronowano królów Polski i tam też znajduje się jedna z najstarszych katedr w Polsce. Miejsce to miało znaczenie dla Polaków na długo przed Łokietkiem, bo już w 1000 r. utworzono biskupstwo krakowskie.

Jeśli zwiedzając miasta w województwie małopolskim, jesteśmy nastawieni na zakup pamiątek, to powinniśmy odwiedzić sukiennice. Ten zabytkowy budynek znajduje się w samym środku Rynku Głównego w Krakowie, a jego historia jest bardzo długa. Koniecznie musimy się tam wybrać, ale nie zapominajmy, że pozostałe zabytki w Krakowie też na nas czekają. Trudno jednak zwiedzić wszystko naraz, a wszystkie możliwe atrakcje turystyczne w Małopolsce wymagają co najmniej kilkutygodniowej wycieczki.

Miasta w Małopolsce – Chrzanów

Jakie miasta w Małopolsce warto zwiedzić? Chrzanów jest zdecydowanie jednym z nich, a oto atrakcje w Chrzanowie, które polecamy. W mieście znajdziemy specjalnie przygotowane ścieżki przyrodnicze, które pomogą nam lepiej poznać miasto. Możemy też zdecydować się na zwiedzanie Chrzanowa rowerem, gdyż do naszej dyspozycji jest pięć tras rowerowych. Przechodzą one przez bardzo ładne obszary, którymi możemy nacieszyć nasze oko.
W Chrzanowie będziemy mieli okazję spędzić trochę czasu na uroczym rynku, gdzie będziemy mogli podziwiać zabytkowy zespół kamienic, który sięga czasów XIX w. W okolicy tej znajduje się również kościół Św. Mikołaja, którego fundamenty sięgają jeszcze czasów średniowiecznych. Oczywiście, jak inne zabytkowe kościoły, wymagał on wielu renowacji i przebudowań na przestrzeni wieków.

Co zjeść w Chrzanowie? Dobrym pomysłem byłoby udać się do Gamy Smaków, czyli restauracji, oferującej kuchnię europejską. Jeśli jednak chcemy czegoś bardziej regionalnego, to zjedzmy tradycyjny polski obiad w restauracji Utarte. Pamiętajmy jednak, żeby nie wracać z Chrzanowa na głodno, gdyż czekają na nas jeszcze inne miasta w Małopolsce, które warto zobaczyć.

Bochnia – co warto zobaczyć?

Co ukrywa przed nami rynek w Bochni? W jego okolicy znajdziemy Muzeum im. Stanisława Fischera, który mieści się w budynku dawnego klasztoru. Innymi obiektami historycznymi, które warto zobaczyć w Bochni są zabytkowa dzwonnica w Bochni i Bazylika mniejsza pw. Św. Mikołaja. Oczywiście nie są to jedyne zabytki w Bochni, gdyż czeka nas jeszcze wizyta w kopalni soli. Kopalnia soli kojarzy nam się głównie z Wieliczką, ale zaufajcie nam – są też inne miasta w Małopolsce, które taką kopalnią mogą się pochwalić.

Wizyta w tej kopalni pozwala nam na wycieczkę do najbardziej zamierzchłych czasów, gdyż kopalnia soli w Bochni funkcjonowała już w XIII w. Pod koniec XIX w. została jednak zamknięta i stała się jedynie atrakcją turystyczną. Zwiedzać ją można oczywiście tylko z przewodnikiem, bo zgubienie się w kompleksie podziemnych tuneli byłoby bardzo nieprzyjemnym doznaniem. Zwiedzanie trwa około 3 godzin i warto z tego czasu wycisnąć jak najwięcej. Nie przemęczajmy się jednak zbytnio, gdyż jeszcze są inne miasta w Małopolsce, które musimy zwiedzić podczas naszej małopolskiej wycieczki.

Tarnów – co warto zwiedzić?

TarnówCo warto zwiedzić w Tarnowie podczas wycieczki? To jak i inne w miasta w województwie małopolskim, ma nam do zaoferowania bardzo ciekawe obiekty. Proponujemy zajrzeć do Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które ma wiele różnych ciekawych filii. Niektóre z nich mieszczą się całkowicie poza granicami miasta, więc jeśli chcemy zwiedzić je wszystkie, to pamiętajmy – trochę się nachodzimy. Jeśli chodzenie piechotą nie jest naszym ulubionym sposobem zwiedzania, to zawsze możemy objechać poszczególne oddziały tego muzeum samochodem.

Jakie zabytki w Małopolsce ma nam do pokazania Tarnów? Przede wszystkim ratusz, który jest jednym z najstarszych tarnowskich budynków. Jego budowę rozpoczęto w wieku piętnastym, a trwała ona więcej niż 70 lat. Architektura tego zabytkowego ratusza bardzo przypomina Sukiennice, czemu wcale nie ma się co dziwić. Warto też zainteresować się tematem i zobaczyć inne zabytkowe ratusze w Polsce.

Czymś, co warto zobaczyć w Tarnowie, jest Góra św. Marcina, która pozwoli nam na krótkie górskie doznanie. Oczywiście nie jest to jakiś wielki szczyt, gdyż cały czas nie przekraczamy granic miasta. Pozwala ona nam jednak na bardzo przyjemne widoki, więc warto wybrać się tam i pooglądać miasto z góry. Miejsce to jest świetnym pomysłem, jeśli zastanawiamy się, co zwiedzić w Małopolsce z dziećmi. Dzieciaki na pewno docenią przyjemną atmosferę tego miejsca.

A co jeśli zaplanowaliśmy sobie zwiedzanie województwa małopolskiego zimą? Wtedy punktem obowiązkowym będzie wybranie się na lodowisko TOSiR. Tarnowski Ośrodek Sportu i Rekreacji dba o to, aby mieszkańcy Tarnowa nie zaniedbywali swojej kondycji fizycznej. Oczywiście osoby spoza miasta też powinny się tam wybrać. Nie musimy być wcale mistrzami jazdy figurowej. Wszystkiego można się nauczyć od podstaw, a jazda na łyżwach może być wspaniałą frajdą, nawet jeśli dopiero stawiamy pierwsze kroki na lodowisku i co kilka minut się przewracamy. Odwiedźmy to lodowisko i porównajmy sami, czy inne miasta w Małopolsce też mogą pochwalić się taką atrakcją.

Miasta w Małopolsce – Dąbrowa Tarnowska

europejskie centrum bajek dąbrowa tarnowskaPolecamy zwiedzać muzea w województwie małopolskim, kiedy tylko mamy ku temu okazję. Jednym z takich muzeów jest budynek dawnej synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej, która dziś już nie pełni funkcji kultu religijnego. Mają w niej miejsce różne wystawy i konferencje, ale również warto ją zwiedzić ze względu na jej piękną zabytkową architekturę. Miejsce obowiązkowe na naszej liście, jeśli zależy nam na tym, aby odhaczyć wszystkie ważniejsze zabytki w województwie małopolskim.

Wycieczka do Dąbrowy Tarnowskiej to świetny pomysł na zwiedzanie Małopolski z dziećmi. Znajduje się tam bowiem Europejskie Centrum Bajek, gdzie można zobaczyć ulubionych bohaterów naszych dzieci. Jeśli zwiedzamy miasto sami, to również nic nie stoi na przeszkodzi, aby zajrzeć do tego miejsca.

Brzesko

Bardzo ważnymi obiektami, mówiącymi nam o historii polskich miast są zabytkowe cmentarze. W Brzesku możemy zwiedzić takie nekropolie, a są to: Stary cmentarz na ul Kościuszki, Cmentarz Wyznania Mojżeszowego (ul. Czarowiejska) oraz cmentarze wojenny. Jeśli taka tematyka wycieczki nas zainteresuje, warto zastanowić się nad tym, jakie jeszcze miasta w Małopolsce mają nam do pokazania takie cmentarze.

Co warto zobaczyć w Brzesku?

Co warto zwiedzić w Brzesku? Koniecznie musimy udać się na rynek, który jest świetnym miejscem wypoczynkowym. Dla lepszego doznania powinniśmy zaopatrzyć się w filiżankę gorącej kawy i zamówić jakieś jedzenie. Obowiązkowym miejscem do zwiedzenia na brzeskim rynku jest ratusz pochodzący z 1909 roku.

Odwiedźmy również pomnik nieznanego żołnierza znajdującego się w pobliżu starego cmentarza. Jest na nim wyryty napis „Żołnierzowi poległemu za ojczyznę 1914-1920”. Odsłonięto go 15 sierpnia 1925 roku, czyli w dzień, w którym świętujemy dwie uroczystości. Jedną jest Święto Wojska Polskiego a drugim Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Projektantem tego pomnika był Ignacy Patolski, a dzięki jemu kunsztowi jest to coś, co zdecydowanie warto zobaczyć w Małopolsce.

Limanowa

Choć Limanowa nie ma tak naprawdę do zaoferowania więcej niż inne miasta w Małopolsce, to warto się do niej wybrać. Po co? Chociażby po to, żeby wejść na Miejską Góry i podziwiać widoki. Zobaczymy z niej Gorce oraz Beskid Wyspowy, no chyba że pogoda nie pozwoli. Na szczycie Miejskiej Góry znajduje się wielki krzyż milenijny, większy nawet od tego z Giewontu.

Dwór Marsów to jeden z bardzo atrakcyjnych zabytków w województwie małopolskim. Pochodzi on z przełomu wieków XIX i XX, a dzisiaj znajduje się w nim Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej. Możemy się z niego dużo dowiedzieć na temat lokalnej historii. Nie jest to jednak jedyny ciekawy obiekt w tej okolicy, bo niedaleko znajduje się również 300-letni dąb. Jak widać, miasta w Małopolsce mają nam do zaoferowania wiele swoich sekretów i nie muszą to być potężne budowle, światowej sławy (choć takie również trzeba zwiedzać!).

Zakopane – nie ma piękniejszego miasta w Małopolsce

zakopane co zwiedzićNie można opowiadać o pięknych miastach w województwie małopolskim bez wspominania o Zakopanem. Jest to miejsce, które większość Polaków kojarzy z pięknymi chwilami. Każdy zna Wielką Krokiew, z której niegdyś skakał Adam Małysz, każdy wie, jak wygląda ciupaga i każdy zna zakopiańskiego misia.

Warto znaleźć też jakiś nocleg w Zakopanem, jeśli planujemy zwiedzanie Tatr. Nie ma nic przyjemniejszego niż poranek w zakopiańskiej gospodzie, który kończy się naszym wymarszem w celu zdobywania szczytów. Pamiętajmy jednak, aby być zawsze dobrze przygotowanym przed wycieczką w góry. Jeśli jest zima, to musimy pamiętać o odpowiednim ubiorze i termosie gorącego napoju.

Krupówki – najsłynniejsza ulica w Małopolsce

Każdy kto zwiedza Zakopane, musi przespacerować się przez tę ulicę. Jest ona jednym z najbardziej ikonicznych miejsc nie tylko w mieście, ale także na całym Podhalu. Wzdłuż niej znajduje się niezliczona liczba straganów, gdzie kupimy nie tylko pamiątki, ale też przepyszny owczy ser.

Miasta w Małopolsce – Nowy Sącz

Jeśli zwiedzamy miasta w Małopolsce, to nie powinniśmy zapomnieć o Nowym Sączu. Co takiego niezwykłego jest w tym mieście? Nie jest ono zbyt oblegane przez turystów, przez co może się wydawać, że nie ma w nim nic do oglądania. Nic bardziej mylnego. Przede wszystkim powinniśmy się wybrać Górę Zabełecką, czyli najlepszy punkt widokowy w Nowym Sączu. Z niej będziemy w stanie zobaczyć nie tylko panoramę Nowego Sącza, ale także – przy dobrej pogodzie – część Tatr.

Miasta w Małopolsce i ich zabytkowe rynki

Odwiedźmy uroczy rynek w Nowym Sączu i zachwyćmy się renesansową i barokową architekturą kamienic. W okolicach rynku możemy również odwiedzić Muzeum Ziemi Sądeckiej, które swoją siedzibę ma w zabytkowym Domu Gotyckim. Oczywiście zachęcamy, aby odwiedzić również inne muzea w województwie małopolskim.

Zabytkowe synagogi w województwie małopolskim

Ciekawym miejscem, mówiącym dużo o dawnych czasach jest zabytkowa synagoga. Świątynia ta pochodzi z połowy XVIII w., a wybudować ją można było dzięki Jerzemu Pawłowi Lubomirskiemu. Ciekawostką jest, że w synagodze tej był m.in. Stanisław Wyspiański, który tworzył tam swoje szkice. Pamiętajmy jednak, że od 2017 r. synagoga pełni funkcję kultu religijnego i nie jest otwarta na zwiedzanie. Ograniczmy się więc do podziwiania jej zewnętrznych fasad, gdyż jest to coś, co warto zobaczyć w Nowym Sączu.

Miasta w Małopolsce uczą historii

Jeśli jesteśmy miłośnikami historii, to jest coś, co warto zobaczyć w Nowym Sączu, aby poszerzyć naszą wiedzę i wyobrażenie o czasach zamierzchłych. Jak inne miasta w Małopolsce również Nowy Sącz ma nam do zaoferowania pozostałości po jednym z naszych najwybitniejszych monarchów – Kazimierzu Wielkim. Wszyscy pamiętamy ze szkoły powiedzenie o zostawieniu Polski murowanej, więc świetnym pomysłem jest zobaczyć od czasu do czasu dowód na to, że faktycznie tak było. Takim dowodem mogą być zabytki w Nowym Sączu, takie jak Baszta Kowalska. Jest to zamek, który powstawał w XIV w., gdy władcą polski był właśnie król Kazimierz Wielki. Jeśli fascynujemy się tym okresem, to miejsce to powinno zająć honorowe miejsce na naszej liście wycieczkowej o tej samej randze co zamek kazimierzowski w Przemyślu czy zamek kazimierzowski w Sandomierzu.

Wadowice – mała ojczyzna Papieża Polaka

dom jana pawła ii w wadowicachWadowice znane są każdemu Polakowi dzięki ich najsłynniejszemu mieszkańcowi – Janowi Pawłowi II. Nie ma się co dziwić, że miasto, w którym urodził się jeden z najwybitniejszych Polaków, okryło się światową sławą. Dzięki turystyce, która w nim zakwitła, miasto jest dzisiaj w świetnej formie i polecamy zwiedzanie każdemu. Jest to zdecydowanie coś, co warto zwiedzić w województwie małopolskim.

Miasta w Małopolsce i ich zabytkowe kościoły – Wadowice

Mamy ochotę zobaczyć jakieś zabytkowe kościoły w Małopolsce? Jeśli tak, to koniecznie musimy odwiedzić Bazylikę w Wadowicach. Wszystkie większe miasta w Małopolsce mają nam do zaoferowania zabytkowe świątynie, ale ta jest wyjątkowa. Czym różni się ona od innych? Otóż w niej właśnie przyjmował chrzest oraz Pierwszą Komunię Świętą Karol Wojtyła. Od roku 2006 możemy w jej pobliżu zobaczyć także pomnik polskiego świętego.

Wadowice – co zwiedzić?

Co warto zobaczyć w Wadowicach? Pozycją obowiązkową na naszej liście jest Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego. Jest to autentyczny dom, w którym młody Karol Wojtyła mieszkał ze swoją rodziną. Swego czasu do Wadowic zaczęło przyjeżdżać bardzo wiele osób z całego świata chcących poznać realia, w jakich urodził się i wychował Jan Paweł II. Po jakimś czasie postanowiono, aby udostępnić ten dom jako obiekt muzealny.

Myślenice

Jeśli zwiedziliśmy już wszystkie atrakcje Krakowa, to pora zwiedzić inne miasta w Małopolsce. Niedaleko, na południe od stolicy, znajdują się Myślenice, a o czym powinniśmy pamiętać, zwiedzając je? Jeśli chcemy zobaczyć panoramę miasta, to powinniśmy się wybrać na górę Chełm. Jest to popularny punkt widokowy, z które widać całe miasto. Warto na niego wejść i porównać, czy robi tak samo dobre wrażenia jak inne punkty widokowe w województwie małopolskim. Podczas zwiedzania Małopolski zimą powinniśmy rozważyć jazdę na nartach.

Gdzie odpocząć w Myślenicach?

Co jeszcze warto zobaczyć w Myślenicach? Proponujemy spędzić trochę czasu w rynku, którego historia sięga XV wieku. Kamienice, które przy nim stoją są jednak nieco późniejsze i zaczęto je budować w wieku XVIII. Innym miejscem na odpoczynek jest Park Przygody w Myślenicach w dzielnicy Zarabie. Jest to też miejsce wielu różnych imprez plenerowych, choć nie możemy mieć pewności, że akurat w trakcie naszego zwiedzania będzie tam się działo coś odpowiadającego naszemu gustowi.

Zabytki w Małopolsce – Myślenice

Tak jak inne słynne miasta w Małopolsce, tak i Myślenice skrywają kilka ciekawych zabytków. Jednym z nich jest Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, który sięga czasów XV wieku. Warto też rozejrzeć się za Domem Greckim, w którym obecnie znajduje się Muzeum Regionalne.

Nowy Targ

Które miasta w Małopolsce warto zwiedzić? Na pewno jednym z nich jest Nowy Targ, którego nazwa jest uzasadniona historycznie. W zamierzchłych czasach, jeszcze za panowania Kazimierza Wielkiego, odbywały się tu huczne jarmarki. Mimo że niekwestionowaną stolicą Podhala jest Zakopane, to Nowy Targ jest jednym z najważniejszych miejsc dla polskich górali.

Muzea w województwie małopolskim – Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu

Muzea w Małopolsce nie powinno nikogo zanudzić. Muzeum Podhalańskie znajduje się w ratuszu, co nie jest tak naprawdę niczym niezwykłym. Zabytkowe ratusze w Polsce bardzo często stanowią dzisiaj siedzibę muzeów.

Czy miasta w Małopolsce są znane z owiec?

owceMoże na ulicach miast nie spotyka się owiec na co dzień, ale na Podhalu nie są one niczym niezwykłym. Wiedzą o tym mieszkańcy Nowego Targu, którzy w swoim mieście na co dzień mogą obserwować różne rzeźby i figurki przedstawiające właśnie te zwierzaki. Powstała nawet trasa turystyczna „owczy szlak”, w której możemy je oglądać. Miasta w Małopolsce mogą pochwalić się tym, że im dalej na południe, tym więcej łączy je z przepięknymi Tatrami.