Polskie złoto – co warto wiedzieć o oleju rzepakowym?

Polska jest europejskim liderem pod względem uprawy i przetwarzania rzepaku, w roku 2021 polskie tłocznie przerobiły aż 3,28 mln ton tego produktu. Olej rzepakowy wydobywa się z nasion rzepaku przy użyciu specjalnych pras, a tak uzyskana substancja jest poddawana dogłębnemu oczyszczeniu. Olej rzepakowy ma wiele dobroczynnych właściwości i jest powszechnie stosowany do przygotowywania pysznych i aromatycznych potraw. A co jeszcze warto wiedzieć o oleju rzepakowym?

Wyjątkowy skład 

Olej rzepakowy bywa nazywany polskim złotem, ponieważ jest nieodłącznym składnikiem wielu dań kuchni polskiej oraz posiada wyjątkowy skład. Butelka oleju rzepakowego zawiera kwasy tłuszczowe w następujących proporcjach:

  • nasycone 7%,
  • omega-3 10%,
  • omega-6 20%,
  • oleinowy 62%.

Stosunek kwasów tłuszczowym nienasyconych, czyli omega-6 i omega-3 w oleju rzepakowym jest bardzo korzystny dla zdrowia i wynosi 2:1. Poza tym w oleju rzepakowym znajdują się również witaminy E, K i prowitamina A, dzięki czemu regularne spożywanie oleju rzepakowego może korzystnie wpłynąć na pracę mózgu, zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy, a nawet poprawić wygląd skóry.

Cenne źródło kwasów omega-3

Kwasy omega-3 mają wiele prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny być podstawowym składnikiem zdrowej i zbilansowanej diety. Bardzo dobrym źródłem kwasów omega-3 jest olej rzepakowy. Ponieważ olej rzepakowy ma większą zawartość kwasów omega-3 niż oliwa z oliwek oraz popularny ostatnio olej kokosowy. A który produkt lepiej wybrać olej słonecznikowy czy rzepakowy? Olej słonecznikowy jest również cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, jednak zawiera zdecydowanie więcej kwasów omega-6 niż kwasów omega-3. Ilość kwasów omega-6 w diecie powinna być kontrolowana, gdyż mają one właściwości prozapalne. Dlatego zastanawiając się nad tymi dwoma produktami, lepiej zdecydować się na olej rzepakowy, który posiada więcej kwasów omega-3 oraz korzystniejszy stosunek kwasów omega-6 do kwasów omega-3.

Dlaczego warto spożywać olej rzepakowy?

Olej rzepakowy jest często wykorzystywany do smażenia różnego rodzaju potraw, ponieważ ma neutralny zapach oraz smak, przez co dobrze się komponuje zarówno z daniami mięsnymi, warzywnymi, jak i rybnymi. Poza tym olej rzepakowy jest także niezastąpionym składnikiem dressingów do sałatek i można go z powodzeniem używać do pieczenia ciast. Swoją popularność olej rzepakowy zawdzięcza między innymi dużej zawartości przeciwutleniaczy oraz odporności na zmiany termiczne zachodzące podczas gotowania, smażenia i pieczenia. Warto podkreślić, że regularne spożywanie oleju rzepakowego może korzystnie wpłynąć na pracę serca, kondycję włosów, a nawet opóźnić procesy starzenia. Ponadto produkt ten jest powszechnie dostępny i zdecydowanie tańszy od na przykład oliwy z oliwek czy oleju kokosowego. Więcej praktycznych informacji na temat oleju rzepakowego umieszczono na stronie kampanii edukacyjno-promocyjnej olejrzepakowy.com, gdzie można znaleźć wypowiedzi ekspertów oraz cenną bazę wiedzy o oleju rzepakowym i jego korzystnym wpływie na organizm. 

Olej rzepakowy to niekwestionowany król wśród olejów roślinnych i zdecydowanie warto włączyć go do swojej codziennej diety. Jest to produkt, którego w Polsce mamy pod dostatkiem, a przy tym posiada wiele cennych z punktu widzenia prawidłowego żywienia właściwości. Dlatego przygotowując domowy posiłek nie można zapomnieć o oleju rzepakowym, który będzie idealnym dodatkiem do wielu popularnych dań.