Rezonans magnetyczny – gdzie go wykonać w Krakowie?

Gdy doskwiera nam ból, czy inne dolegliwości, udajemy się do lekarza, mając nadzieję na to, że uda się zdiagnozować problem i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Może się jednak zdarzyć, że standardowe badania nie wystarczą, i konieczne będą bardziej dogłębne testy. Może to być tomografia, bądź rentgen, może to być także rezonans magnetyczny. Co to jest rezonans magnetyczny i na czym właściwie polega to badanie?

Co to jest rezonans magnetyczny?

To jedno z najnowocześniejszych badań pozwalające na precyzyjne zobrazowanie wnętrza konkretnej części ciała. Rezonans przeprowadzić można na głowie, kręgosłupie, kolanach i innych częściach ciała. Lekarz może skierować na rezonans magnetyczny w Krakowie w szpitalu, bądź prywatnej klinice, których w mieście nie brakuje.

Rezonans magnetyczny wykonuje się z użyciem magnesów o różnej mocy. Badanie wykorzystuje magnetyczne właściwości atomów w ludzkim ciele, co pozwala zobrazować tkanki, zarówno kostne, jak i miękkie, na przykład mięśnie otaczające kręgosłup. Często wykonuje się u pacjentów właśnie rezonans magnetyczny kręgosłupa, nierzadko także lekarze zlecają rezonans magnetyczny głowy. Co wykrywa takie badanie?

Rezonans pozwala na wykrycie wielu chorób, nawet w ich wczesnym stadium. Badanie to pomaga zdiagnozować nowotwory, guzy, urazy tkanek miękkich, a nawet choroby takie, jak stwardnienie rozsiane, czy choroba Alzheimera. Ogromną zaletą rezonansu magnetycznego jest też fakt, że jest to badanie zupełnie bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne.

Jak wygląda rezonans magnetyczny?

Istnieją dwa rodzaje aparatów do rezonansu – otwarty i zamknięty. Otwarty pozwala na dostęp do pacjenta z trzech stron. Zamknięty zaś przypomina tunel, do którego wprowadza się pacjenta na specjalnym stole. W każdym wypadku ważne jest, by pozostać nieruchomo przez cały czas trwania badania, co może powodować lekki dyskomfort. Rezonans trwa od 20 do nawet 90minut, trudno więc jednoznacznie określić na przykład ile trwa rezonans magnetyczny głowy.

Nie jest konieczne specjalne przygotowanie do badania, istnieje jednak kilka zaleceń, które pomogą zachować bezpieczeństwo pacjenta w czasie badania. Warto dobrze się nawodnić, zaleca się więc wypicie około litra płynów, najlepiej wody. Odzież powinna być luźna i bez metalowych elementów – lepiej unikać pasków, guzików, zapinek, nie powinno się także mieć biżuterii. W dniu badania zrezygnuj także z makijażu i lakieru do włosów, ponieważ drobinki metalu w kosmetykach mogą sfałszować wyniki.

Przeciwwskazania do badania obejmują elementy metalowe w ciele, na przykład implanty, czy płytki ortopedyczne, a także metalowe klipsy po zabiegach laparoskopowych. Nie wolno także wykonywać rezonansu magnetycznego u osób z rozrusznikiem serca, czy neurostymulatorem. Nie zaleca się także tego badania u osób z klaustrofobią i w pierwszym trymestrze ciąży.