Zabudowa uzdrowiskowa w Szczawnicy

Szczawnica to nie tylko ważny ośrodek turystyczny, ale i uzdrowisko, na terenie którego nie brak ciekawych pamiątek z XIX wieku. To obiekty, które mają ścisły związek z rozwojem Szczawnicy jako kurortu, a spacer w ich otoczeniu może każdemu z nas sprawić wiele radości. Na jakie obiekty warto zwrócić uwagę w czasie wycieczki po Szczawnicy?

O zabudowie uzdrowiskowej w Szczawnicy

Uzdrowiskowa zabudowa tego kurortu może oczarować każdego z nas. Na pewno jest to jeden z argumentów, dlaczego warto odwiedzić Szczawnicę. Nie brak tu pięknych willi i pensjonatów, wznoszonych w XIX wieku oraz ciekawych budynków, które dobudowano w okresie międzywojennym. Wspólnie tworzą one ciekawy kompleks, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. największej ciekawych zabytków można zobaczyć w okolicach placu Dietla, czyli w ścisłym centrum uzdrowiska, ciekawych perełek dawnej architektury nie brakuje też przy ulicy Zdrojowej. To tu znajduje się słynna willa Englander, w piękny sposób nawiązująca do architektury kojarzącej się ze szwajcarskimi kurortami.

Przy Placu Dietla można z kolei zobaczyć słynny Dom „Nad Zdrojami”, czyli pijalnię leczniczych wód, pijalnię „Jan” oraz pijalnię „Magdalena”. Przy placu tym znajduje się również Pałac – okazała willa, w murach której jeszcze kilka lat temu mieściło się pełne ciekawych zbiorów Muzeum Pienińskie. Willa Ukrainka, Inhalatorium oraz kaplica zdrojowa – oto kolejne atrakcje, na które w czasie spaceru po tym kurorcie koniecznie trzeba zwrócić uwagę. To ciekawe perełki dawnej architektury oraz pamiątki pochodzące z czasów, gdy Szczawnica dopiero rozpoczynała swą uzdrowiskowa karierę.